Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev özel açıklamalarda bulundu

İlham Aliyev (Arşiv)
İlham Aliyev (Arşiv)

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katıldığı yayında bölgede neler yaşandığını değerlendirdi. Ermenistan halkıyla sorunları olmadığını dile getiren Aliyev, Türkiye'nin barış sürecindeki önemine dikkati çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TRT Haber'de Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırılarıyla ilgili soruları yanıtladı. Askerlerin kendi hayatları pahasına savaştıklarını ve Azerbaycan Ordusu'nun birçok yeri işgalden kurtardığını söyleyen Aliyev, "İnşallah sonuna kadar ilerleyeceğiz" dedi.

Tarihi adalet, Karabağ Azerbaycan'dır diyor

Tarihi adaletin, Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu söylediğini belirten Aliyev, "Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, 'Karabağ Ermenistan'ın değil' demelidir" diye konuştu.

Rusya'dan olumlu mesajlar

Rusya'dan olumlu mesajlar geldiğini ve Rusya'nın kimsenin tarafını tutmadığını ifade eden Aliyev,Ermenistan cephesinde ise, ülkede derin bir siyasi ve ekonomik kriz yaşandığını dile getirdi.

Aliyev'in açıklamaları:

Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz.

'Ermenistan topraklarımızdan çıkacağı tarihi vermeli'

30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 sene boyunca Azerbaycan'a verilen sözler hayata geçmemiştir. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağı takvimi sunmalı. Biz isteriz ki, bu sorun barışçıl yollardan çözülsün. Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, "Karabağ Ermenistan'ın değil" demelidir.

'Biz kendi topraklarımızı savunuyoruz'

Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik. Tarihi adalet diyor ki; Karabağ Azerbaycan toprağıdır.

'Türkiye bu süreçte etkin olmalı'

Türkiye güçlü bir devlettir, bu işlerde faal olmalıdır. Türkiye uluslararası camiada güçlü bir konuma sahip. Karabağ’daki çözüm sürecinde yer almalıdır. Başta kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türkiye'ye teşekkür ederiz. Türkiye ile kardeşliğimiz bütün sınavlardan geçmiştir. Bizi en çok destekleyen Türkiye olmuştur. Bizim birliğimizi ebedi olmalıdır. Türkiye'den sonra Pakistan, Afganistan bize destek veren ülkeler oldu. Onlara teşekkür ederim. Bu çetin dönemde onların dayanışması bizim için çok önemlidir.

'Rusya taraf tutmuyor'

Rusya'dan olumlu mesajlar geliyor. Rusya kimsenin tarafını tutmuyor. Ermenistan, Azerbaycan topraklarına saldırarak Rusya’yı savaşa çekmeye çalışıyor.

'Ermenistan'da çok derin bir siyasi ve iktisadi kriz var'

Ermenistan'da şu anda çok derin bir siyasi ve ekonomik kriz yaşanıyor. Bu kriz neticesinde Ermenistan'da siyasi ilişkiler bozuldu. Ermenistan'ın içinde çok ciddi bir rahatsızlık var. Ermenistan kara propaganda yürütüyor.

Türkiye savunma sanayisinin ürünlerinin bizde olması bizi güçlendiriyor. Bugün Türkiye Ordusu, NATO'nun ikinci büyük ordusu. Bizim de karşımızda kimse duramayacak. İnşallah sonuna kadar ilerleyeceğiz.

'Ermeni halkıyla sorunumuz yok'

Bizim Ermeni halkı ile sorunumuz yoktur. Ben eminim ki Ermeni ve Azerbaycan halkları barışacak. Gence'de Ermenistan'ın saldırısında bir Ermeni sivil de yaralandı. Birçok yerde Ermeni ve Azerbaycanlılar birlikte yaşıyor.

Kaynak: Haber Global

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >