Azil soruşturmasında Trump'ın aleyhinde ifade vermişti, görevden alındı

Gordon Sondland
Gordon Sondland

Trump'ın azil soruşturmasında, ABD Başkanı aleyhinde ifade veren ABD'nin AB Büyükelçisi Gordon Sondland, görevden alındığını açıkladı. Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Alexander Vindman'dan sonra Sondland görevden alınan ikinci isim oldu. Beyaz Saray'dan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

ABD'nin Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Gordon Sondland, görevinden alındığı haberini kısa bir yazılı açıklama ile kendisi duyurdu.

Açıklamasında, "Bugün şahsıma, Başkan'ın beni ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçiliği görevinden derhal geri çektiği bildirildi." ifadesini kullanan Sondland, yürüttüğü görev dolayısıyla Trump ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya teşekkür etti.

Kısa süre önce Trump'a yönelik azil soruşturmasında ifade veren bir diğer isim olan Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Alexander Vindman'ın da görevine son verilmişti.

Amerikan medyasında söz konusu iki ismin görevden alınması, Trump'ın kendisine karşı azil sürecinde ifade veren kişilerden "intikam alması" şeklinde yorumlandı.

Ulusal Güvenlik yetkilisi Yarbay Alexander Vindman, azil soruşturmasında ifade verirken
Ulusal Güvenlik yetkilisi Yarbay Alexander Vindman, azil soruşturmasında ifade verirken

Beyaz Saray söz konusu görevden almalarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Neler olmuştu?

  • Eylül ayında Demokratların kendisine karşı başlattığı azil soruşturmasında Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuz ayında yaptığı telefon görüşmesinde, siyasi rakibi Demokrat Joe Biden'a karşı koz elde etmeye çalışmakla suçlanmıştı.
  • Yaklaşık 5 aylık süreçte Temsilciler Meclisinde aralık ayında iki azil maddesiyle suçlanan Trump, 5 Şubat günü Senatoda yapılan oylama sonucunda her iki suçlamadan da aklanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >