Aziz Sancar açıkladı: Ayrım yapmadan aşınızı olun

Nobel ödüllü Aziz Sancar açılış törenine katıldı
Nobel ödüllü Aziz Sancar açılış törenine katıldı

Ankara'da açılışı gerçekleşen Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nün törenine katılan Aziz Sancar COVID-19 ve Omicron varyantıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Sancar, Omicron varyantının hafif belirtilerle geçirilmesinin nedeninin aşılanma olduğunu belirterek aşı çeşitleri arasında ayrım yapılmasının yanlış olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Ankara'daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nün açılış törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Sancar, COVID-19 aşıları ve Omicron varyantına ilişkin sorularını yanıtladı.

Sancar, aşılanmanın önemine değindi

Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Omicron varyantının hafif belirtilerle geçirilmesinin bir nedeninin aşılanma olduğunu ifade ederek, "Omicron ağır olmayabilir ama bir sebebi de Omicron'a yakalananların çoğu aşılı. Aşılı olunca da tabii ağır seyretmiyor. Ben aşılı olduğum için pek korkmuyorum artık." diye konuştu.

COVID-19'a yakalanmadığını belirten Sancar, hangi aşıyı yaptırdığının sorulması üzerine, ABD'de mRNA tabanlı Moderna aşısını olduğunu söyledi.

"Aşılar arasında ayrım yapmak yanlış olur"

Türkiye'de aşı konusunda vatandaşlara tercih hakkı sunulmasına ve bazı aşılara karşı yapılan eleştirilere yönelik görüşünün sorulması üzerine Sancar, aşı çeşitleri arasında ayrımın yanlış olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bugün senin sıran geldi dediler, ben de gittim, aşı için sıraya girdim. ABD bir hemşire 'Sen şu odaya gir' dedi. Ben de girdim. Üç tane aşırı veriliyordu, BioNTech, Moderna ve Johnson&Johnson. Bana aşı yapıldı ve ben hangi aşının yapıldığını bilmiyordum. Ama Türkiye'de e-mail, telefon geliyor, 'Şu aşıyı oldum, benim antikorlarım şu kadar' Bırak aşı olmuşsun artık."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >