Babasına bomba gönderen çocuk kendisini böyle savundu

Alican Kurdaş
Alican Kurdaş

Geçen yıl maaşının artmamasından şikayet ederek babasına bir kutu içerisinde bomba gönderen çocuğun davası görülmeye devam ediyor. Babasına bomba gönderen Alican Kurdaş kendisini şu sözlerle savundu: Yaptığım bomba parça tesirli değildi.

İstanbul'un Maltepe ilçesinde babasına ait firmaya bombalı paket göndererek, babası ve 2 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Alican Kurdaş'ın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı, sanığın 43 yıl 6 aydan 71 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Bombanın şiddeti tahminimce kutudan kaynaklı

Dava sırasında söz verilen sanık Alican Kurdaş, söz konusu patlayıcının parça tesirli olmadığını ilk günden beri söylediğini belirterek, "Patlayıcıyı kendim yaptım. Bir yerden almadım. İsteseydim kilolarca yapabilirdim, daha etkili şekilde bir patlama oluşturabilirdim. Ancak ben 110 gram ile yetindim. Fazla büyük yapmama hiçbir engel yoktur. 110 gram internetteki videolarda bulunan patlayıcı gramıdır. O yüzden böyle bir gramı esas aldım. Patlamanın internetteki videoalardaki haliyle kalacağını sanıyordum. Bu kadar şiddetli basınç yapması tahminimce kutudan kaynaklıdır." diye konuştu.

Sanık Alican Kurdaş'ın "üst soyunu bomba düzeneği oluşturmak ve tasarlamak suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs", diğer şikayetçiler Şahnur Ağaik ile Sevgi Özcan'a karşı "bomba düzeneği oluşturmak ve tasarlamak suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs", "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması" suçlarından toplam 43 yıl 6 aydan 71 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Ne olmuştu?

Maltepe Zümrütevler Mahallesi'nde 11 Kasım 2016'da meydana gelen olayda, 4 katlı binadaki elektrik ve mühendislik firmasına kargoyla gelen bir paketin açılmasının ardından meydana gelen patlamada, şirket sahibi Özdemir Osman Kurdaş ile 2 çalışan yaralanmıştı.

Olaydan sonra gözaltına alınan Kurdaş'ın oğlu Alican Kurdaş, "tasarlayarak bombalamak suretiyle yakın akrabayı öldürmeye teşebbüs" suçundan tutuklanmıştı.