BAE'nin ABD'li siber ajanları Katar'a karşı kullandığı ortaya çıktı

Arşiv
Arşiv

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanlarının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından lüks yaşam vaadiyle satın alınıp Katar gibi hasım ülkelere karşı internet korsanlık faaliyetleri yürütmeleri için işe alındıkları ortaya çıktı. NSA çalışanlarının zaman zaman üst düzey ABD'li yetkilileri de izlediği belirlendi.

ABD eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarının,Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına Katar’a karşı internet korsanlığı yaptığı ortaya çıktı.

Lüks yaşam vaadi


New York Times’ta yer alan "ABD, hackerlara karşı nasıl kaybetti?" başlıklı haberde, eski ABD NSA çalışanlarının yüksek maaş ve lüks yaşam vaadiyle Abu Dabi yönetimi tarafından 2014'te siber saldırı ve istihbarat faaliyetlerinde bulunmak üzere işe alındığı aktarıldı.

Haberde, CyberPoint gibi aracı ABD şirketleri üzerinden "Amerika’nın Terörle Mücadelesi"nin uzantısı çerçevesinde aşırıcı grupları sözde takip amacıyla yapılan alımlarda, BAE adına özellikle bölge ülkelerine yönelik internet korsanlığı faaliyetlerinde bulunulduğu vurgulandı.

FIFA bile dahil

Katar kraliyet ailesinden Uluslararası Futbol Birliği Derneği (FIFA) yöneticilerine kadar BAE’nin hasım olarak gördüğü geniş bir alanda bilgisayar korsancılığı yapıldığı altı çizilen haberde, siber korsanlık faaliyetleri sırasında eski NSA çalışanlarının radarına zaman zaman ABD üst yönetiminden yazışmaların da düştüğüne de işaret edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >