Bakan Arslan yeni havalimanı için tarih verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul yeni havalimanıyla ilgili gelişmeleri aktararak, bugün itibarıyla yüzde 89 gerçekleşme sağlandığını ve 29 Ekim 2018’de açılması konusunun artık sadece bir söylem olmadığını söyledi.

İÇİNDEKİLER

, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İstanbul yeni havalimanında yüzde 89 gerçekleşme sağlandı"

İstanbul yeni havalimanıyla ilgili gelişmeleri de aktaran Bakan Arslan, bugün itibarıyla yüzde 89 gerçekleşme sağlandığını ve 29 Ekim 2018’de açılması konusunun artık sadece bir söylem olmadığını kaydetti. Havaalanının 29 Ekim’de açılacağına dair gerek IATA, gerekse ICAO’ya bildirimlerde bulunduklarını anımsatan Arslan, "Sivil havacılık ve hava taşımacılığıyla ilgili otoritelerin hepsinin sistemlerine düştü. Buna ilişkin hazırlıklarımız da eş zamanlı olarak sürüyor. Daha önce pistlerin testlerini yaptık ve uçakların inebileceğini kamuoyuyla paylaştık. Şimdi de seyrüsefer ve elektronik cihazlarla ilgili 15 Mayıs itibarıyla Devlet Hava Meydanları İşletmesine (DHMİ) ait test uçaklarıyla test sürecini başlattık. Yaklaşık bir ay sürecek testlerde, seyrüsefer cihazlarıyla ilgili testler, yani kalibrasyonlar yapılacak. Havacılık sektörü milyonda bir ihtimal de olsa hata kabul etmiyor" diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan
  • Testlerin sürdüğünü paylaşan Arslan, 29 Ekim’de İstanbul yeni havalimanının dünya ve ülke havacılığının hizmetine sunulacağını belirtti.

Wikipedia'nın açılıp açılmayacağı soruldu

Bir yılı aşkın süredir Türkiye’de erişime engelli olan Wikipedia’nın açılmasına dair bir gelişme olup olmadığı sorusu üzerine Arslan, Wikipedia’nın ülke insanının yararlandığı bir mecra olduğunun altını çizerek, dünyanın her yerinde olduğu gibi vatandaşların da kullanmasını istediklerini dile getirdi.

Wikipedia’nın açılıp açılmayacağına ilişkin, "Wikipedia, Türkiye’yi 3 binin üzerinde teröristin yok edildiği DEAŞ’ın destekleyicisi konumunda gösterdiği sürece yayın yapmalarına izin verilmeyecek. Türkiye’den müdahale etmek isteyen editörleri engellediler. Mahkeme kararlarını uygulamak, editörleri serbest bırakmak ve hatalı bilgilerin düzeltilmesi yönünde bir adım atmadılar" dedi.