Bakan Fakıbaba: Fiyatları yüzde 1 bile arttırsalar görevlilerimizi başlarında bulacaklar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle fiyatlara zam yapma girişiminde olan fırsatçılara uyarılarda bulunan Bakan Fakıbaba, "Bizim 80 milyon insana karşı sorumluluğumuz var. Ramazan ayında yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, Ramazan geliyor insanların ihtiyacı artacak, ben bu fiyatı biraz arttırıp fazla kazanayım dedikleri an başlarında regülasyon görevlimizi görürler." dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaklaşan Ramazan ayı sebebiyle zam yapanlara uyarıda bulunarak, "Fiyatları yüzde 1 bile arttırsalar görevlilerimizi başlarında bulacaklar" açıklamasında bulundu.

"2002 yılından bu yana tarım ve hayvancılıkta çok büyük mesafe katettik"

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde faaliyete geçen Bakanlığa bağlı Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’ne bağlı Biyoteknoloji Merkezi’nin açılışını yapan Bakan Fakıbaba, yaptığı konuşmada Balıkesir’in tarım ve hayvancılıkta en önemli illerin başında geldiğini ifade ederek, "2002 yılından bu yana tarım ve hayvancılıkta çok büyük mesafe katettik. 2002 yılında 10 milyon olan büyükbaş hayvan sayımız bugün 16 milyona, küçükbaş hayvan sayımız da 31 milyondan 45 milyona çıkarken tabii bu çok değerli çiftçi ve üretici kardeşlerimizin alın terleri, emekleri olduğunu biliyor ve onlara teşekkür ediyorum" dedi.

Bakan Fakıbaba, Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’ne bağlı Biyoteknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Bakan Fakıbaba, Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’ne bağlı Biyoteknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.


"Buğday fiyatını 1050 TL’ye çıkardık"

  • TMO’nun bu yıl uygulayacağı buğday alım fiyatlarının da çiftçiyi sevindirdiğini ifade eden Bakan Fakıbaba, "Buğday alım fiyatı geçen yıl 940 TL idi, bu yıl 1050 TL’ye çıkardık. Bunun üzerine kaliteye göre ilave edeceğimiz fiyatlar da eklenince gerçekten çiftçi kardeşlerimizin yüzünün güldüğünü konuşurken ben bunu anlıyorum. Onlara özellikle teşekkür ediyorum. Süt desteği, ilk defa vereceğimiz besi desteği ve damızlık koyun desteği ile 750 milyon TL’nin üzerinde üretici kardeşlerimize bakanlığımızın desteğini vermiş olacağız. Daha önce yılda bir kez verilen destekler şimdi hem Mart ayında hem de Ekim’den önce veriyoruz ki çiftçi kardeşlerimiz tefecilerin eline düşmesin diye" şeklinde konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

Ramazan fırsatçılarını uyardı

Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle fiyatlara zam yapma girişiminde olan fırsatçılara da uyarılarda bulunan Bakan Fakıbaba, "Bizim 80 milyon insana karşı sorumluluğumuz var. Ramazan ayında yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, Ramazan geliyor insanların ihtiyacı artacak, ben bu fiyatı biraz arttırıp fazla kazanayım dedikleri an başlarında regülasyon görevlimizi görürler. Onun için en ufak duyumlarda gerekli şeyleri yapıyoruz. 13 bin şubede ve 2 AVM’de ucuz et satışı vardı, bugün itibarıyla 15 bin şubeye ve 3 AVM’ye yükseldi bu satışlar. Yine 29 TL kıyma, 31 TL kuşbaşı. Bizim burada amacımız kimseyle rekabet etmek olamaz. Piyasaya vermiş olduğumuz etin miktarı sadece yüzde 7-8 civarındadır. Dar gelirli kardeşlerimiz faydalansın. Ramazan mübarek gün bundan daha güzel bir şey olabilir mi" diye konuştu.