Bakan Pakdemirli duyurdu: Atık suda korona testi başlıyor

Arşiv
Arşiv

Koronavirüsün dağılımına ilişkin bilgi edinmek amacıyla atık su numuneleri incelenecek. Çalışma, Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı tarafından yürütülecek. Türkiye çapındaki atık su arıtma tesisleri giriş ve çıkışlarından 24 saatlik kompozit atık su numuneleri alınacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, koronavirüsün su ve atık sulardaki varlığının araştırılacağını ve bu konuda olası risklere karşıerken uyarı sisteminin geliştirileceğini bildirdi.

Amaç; erken uyarı sistemi geliştirmek

Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de yeni tip koronavirüsün dağılımına ilişkin detaylı bilgi edinmek ve olası erken uyarı sistemini geliştirmek amacıyla Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı tarafından çalışma yapılacağını ifade etti.

24 saatlik kompozit atık su numuneleri alınacak

Bu çerçevede, Covid-19'un su ve atık sulardaki varlığının araştırılması için Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinasyonunda Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi ve Moleküler Biyolog Dr. Halil Kurt danışmanlığında, Türkiye çapındaki atık su arıtma tesisleri giriş ve çıkışlarında 24 saatlik kompozit atık su numuneleri alınacağı bilgisini veren Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Numune alma çalışmalarına Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü de katkı sağlayacak. Alınan numunelerin Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarlarında kantitatif PCR (qPCR) analizleri ile Kovid-19 miktar tayinleri yapılacak."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >