Bakan Pekcan açıkladı: Araç alım satımında yeni dönem başladı

Araç alım satımında Güvenli Satış Sistemi getiriliyor
Araç alım satımında Güvenli Satış Sistemi getiriliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, araç alım satımında Güvenli Satış Sistemi getirdiklerini belirterek "Noterlerde eş zamanlı satış bedeli tahsili ve devir işlemi yapılabilecek" açıklamasında bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yaptığı açıklamaya göre artık araç alım satımlarında 'Güvenli Satış Sistemi' uygulamasına geçilerek noterlerde eş zamanlı olarak satış bedeli tahsili ve devir işlemleri yapılabilecek.

Pekcan, taşıt alım satımında güvenli ödeme sisteminin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Noterler Birliği’nin yetkilendirilmesine yönelik protokol anlaşmasını imzaladı. Ve Pekcan imzaların ardından şu açıklamayı yaptı:

Sistemin ücreti 20 TL

Güvenli ödeme sistemini kullanılmasına dair ücretin tamamını 20 lira olarak belirledik. Yeniden değerlendirilme oranı da her sene aynı anda artacak. Bu sistemle satış bedeliyle aracın mülkiyeti eş zamanlı olarak devredilecek. Bu sistem sayesinde vatandaşımız daha güvenli, daha az maliyetli ve daha hızlı taşıt alım satım işlemini gerçekleştirecek. Kayıtsız ticaretin azaltılması ve önlenmesi yönünde de kayıt altına alınmış olacak. Vatandaşımız için 6 ay süre çok uzun, vatandaşımız yeterince beklemiş. Ne kadar erken o kadar iyi. İnşallah daha önce devreye alınması için beraber çalışacağız.

Sistem 1 Şubat'ta devreye girecek

  • Ticaret Bakanı Pekcan’ın 6 aylık süreyi uzun bulmasının üzerine imzalar atıldıktan sonra Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, sistemin 1 Şubat itibariyle devreye gireceğinin haberini verdi. Pekcan, "Ben altı aydan önce olmasını istemiştim ama başkanımız Şubat ayından itibaren devreye alınacağı haberini verdi. Çok önemli vatandaşımız için" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >