Bakan Pekcan'dan market fiyatlarına ilişkin açıklama: Esasında Hal Yasası devreye girecek

Arşiv
Arşiv

Ticaret Bakanı Pekcan, marketlerdeki yüksek fiyatlar hakkında konuştu. Pekcan, fiyatların halkın cebinde hissedildiğini belirterek "Esasında Hal Yasası'nın bir an önce devreye girip uygulanmasıyla bu sıkıntılarımızın çoğunu atlatacağız” ifadelerini kullandı. ‘Zam yapan fırsatçı firmalar nereye şikayet edilir?’ sorusunu cevaplandırdık.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleştirilen Dünya Gümrük Günü Etkinliği ve Sertifika Dağıtım Töreni'nin ardından gazetecilerin marketlerdeki aşırı fiyat uygulamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Denetimlerinin devam ettiğini belirten Pekcan, bunları çok görünür kılmadıklarını ancak yapılan işin çok önemli olduğunu söyledi.

"81 ilin valiliğine yazı gönderildi"

Pekcan, geçen hafta 81 valiliğe yazı gönderdiklerine işaret ederek, hem İç Ticaret Genel Müdürlüğü hem de Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte, yerinde uygulamalara ve denetimlere daha kapsamlı bir şekilde devam ettiklerini, sonuçları en kısa zamanda herkesin göreceğini bildirdi.

“Önemli olan halkın bunu birinci derecede hissediyor olması”

Marketlerdeki fiyatların dikkatini çekip çekmediğinin sorulması üzerine Pekcan "Tabii ki Cumhurbaşkanımızın dikkatini bile çekmiş, bizimkini çekmemesi mümkün değil. Önemli olan halkın bunu birinci derecede hissediyor olması. Biz de bununla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Esasında Hal Yasası'nın bir an önce devreye girip uygulanmasıyla bu sıkıntılarımızın çoğunu atlatacağız. İnşallah en kısa zamanda devreye girerse bu geçişleri daha kolay göreceğiz." diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, market ürünlerindeki artışlarla ilgili geçen hafta 81 il valiliğine yazı göndererek yerinde denetimlere başladıklarını söyledi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, market ürünlerindeki artışlarla ilgili geçen hafta 81 il valiliğine yazı göndererek yerinde denetimlere başladıklarını söyledi.

Pekcan, zincir marketlerin piyasayı etkilediği iddialarına ilişkin de şunları kaydetti:

  • "Küçük esnafımız, bakkallarımız etkileniyor. Onların (zincir marketlerin) çok küçük nüfuslu, hane halkı sayısı çok az olan yerlerde dahi vücut göstermesi küçük esnafımızı tedirgin ediyor."

Zam yapan fırsatçı firmalar nereye şikayet edilir?

Döviz kurlarındaki hareketlenmeyi bahane edip zam yapan fırsatçı firmaları şikayet etmek için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Döviz maliyetleri olmamasına rağmen kur artışını fiyatlara yansıtan firsatçı firmaları şikayet için telefon, internet veya dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

İşte şikayet etme yolları

Tüketici Hakem heyetine yazılı şikayet

Satın aldığınız ürünlerle ilgi yaşadığınız sıkıntılarda Tüketici hakem heyetine yazılı başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde zam yapan fırsatçı firmaları ürün bilgileri ile birlikte Tüketici Hakem heyetine şikayet edebilirsinizÜrün/hizmet bedeli 2.200,00 TL kadar başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Hakem Heyetine yapılabilir.

ALO 175 Tüketici Danışma Hattı

  • Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili makamlara yönlendirildiği “bir çağrı merkezi” olarak hizmet vermektedir.
  • Alo 175 Tüketici Danışma Hattı ile insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından risk taşıyan ürünleri ve firmaları da ihbar edebilmekte, sorunlarıyla ilgili bilgi alabilmektedir.

E-Devlet üzerinden şikayet

Ticaret Bakanlığı internet sitesi üzerindende ulaşabileceğiniz uygulama ile fırsatçı firmaları şikayet edebilirsiniz. Linke tıklayarak şikayetinizi Ticaret Bakanlığına iletebilirsiniz. https://www.ticaret.gov.tr/uyg... Uygulamaya giriş için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >