POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Bakan Soylu: Malatya'da bazı ilçelerde, Elazığ'da tüm okullar 10 Şubat'ta açılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  Elazığ'da düzenlenen basın toplantısına katıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Elazığ'da düzenlenen basın toplantısına katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Elazığ'daki son durumu aktardı.Bakan Soylu,"Elazığ'ın tamamında, Malatya'nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat'ta açılacak." dedi.

İçindekiler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesinden açıklama yapıyor. Bakan Soylu, Elazığ'da okulların 10, üniversitenin ise 17 Şubat'ta açılacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"200 civarı okuldan 10'u hasarlı ve yıkılacak. Malatya'nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat'ta açılacak.

Vatandaşımızın deprem bölgesine 100 milyon TL civarında yardımı oldu.

Günde 30 bin kişiye sıcak aş dağıtılıyor. Yaklaşık 65 bin adet kumanya dağıtılıyor. Bütün beslenme çalışmalarını Kızılay yürütüyor.

Sivrice'de 300 civarında, Elazığ merkezde 2 bin, Malatya'da da 5 bin konteynerden oluşan barınma alanı oluşturulacak. 15-20 gün içinde ağır hasarlı binalarda ve çadırlarda yaşamalarını sonlandıracağız.

Eski eğitim ve araştırma hastanesinde de 500 kişilik yerimiz söz konusu. Hazar Gölü etrafında 500 kişilik kamu misafirhanemiz var. Hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmayacağız. 52 camide 4 bin 250 vatandaşımız barınıyor.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına her bir aileye 10'ar bin lira yardım yapıldı. Yaralı kurtulanlara da 1000 lira yardım yapıldı. Bu noktada yaklaşık 500 bin lira yardım yapılmış oldu."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Başvuru sayısından taburcu ettiğimiz hasta sayısı bin 543 oldu. Bu dönemde hastanelerimizde yatarak tedavi edilen 7'si yoğun bakım olmak üzere 64 yaralımızı servislerimizde takip ediyoruz.

Çadır ve konteyner bölgelerinde ısıtmak için kullanılan yakıtlara ve karbonmonoksit yakıtlarına karşı dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hasar tespit çalışmalarını başlattık, ekibimizin sayısını bin kişiye çıkarttık. Bugün itibariyle hasar tespit çalışmalarındaki durum toplam 58 yıkık binamız, 234 bağımsız bölümden oluşuyor. 568 ağır binamız ve 531 de orta hasarlı binalarımız var. acil yıkılması gereken 115 binamız var.

Malatya'da son durum, toplam 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı toplamda 5 bin 800 bağımsız bölüm ve 20 tane de acil yıkılacak binamız mevcut. Tabi tespit ve yıkım süreçlerini hem bakanlığımızın teknik elemanları hem de üniversitelerdeki hocalarımızla birlikte gerçekleştiriyoruz.

Yıkım süreci devam ederken bir taraftan da dönüşüm faaliyetlerini başlattık.

Depremde ölenlerin sayısı 41'e yükseldi: Elazığ'da 948 artçı deprem oldu
İlginizi çekebilirDepremde ölenlerin sayısı 41'e yükseldi: Elazığ'da 948 artçı deprem oldu
Elazığ depremi ön inceleme raporu yayımladı
İlginizi çekebilirElazığ depremi ön inceleme raporu yayımladı