Bakkalda baltayla iki kişiye saldıran kadın 'cinayete teşebbüsten' suçlu bulundu

Korkunç saldırı geçtiğimiz yıl Avustralya’nın Sydney kentinde yaşandı.
Korkunç saldırı geçtiğimiz yıl Avustralya’nın Sydney kentinde yaşandı.

Avustralya'nın Sydney kentinde bir bakkal dükkanında iki kişiye baltayla saldıran 26 yaşındaki Evie Amati cinayete teşebbüsten suçlu bulundu.

Korkunç saldırı geçtiğimiz yıl Avustralya’nın Sydney kentinde yaşandı. Evie Amati isimli kadın Sydney'de bulunan 7-Eleven dükkanına girdikten sonra baltayla bir adamı yüzünden, bir kadını da başının arkasından yaralamıştı. Her iki kişi de saldırıda ağır yaralanmıştı.

Sydney'deki Yeni Güney Galler Bölge Mahkemesi bugün Amati'ye üç ayrı suçlamalardan hüküm verdi. Amati'nin davası için jüri iki gündür karara varmaya çalışıyordu. Amati cinayete teşebbüsle iki yaralama ve ayrıca üçüncü bir kişiye cinayete teşebbüs suçlamalarından hüküm giydi. Amati'nin cezası Eylül ayında belli olacak.

'Hormon ilaçları akıl sağlığını bozdu' iddiası

Evie Amati dükkanın dışında Shane Redwood isimli kişiye de saldırmaya çalıştı ancak Rerdwood sırt çantasını kendine kalkan olarak kullandı. Amati kısa bir süre sonra gözaltına alındı.

  • Amati'nin avukatı Charles Waterstreet duruşmada müvekilinin olay anında uyuşturucu, alkol ve reçeteli ilaçların tetiklediği "bir delilik" geçirdiğini söyledi. Amati ise erkeklikten kadınlığa geçerken aldığı hormonlar nedeniyle akıl sağlığının bozulduğunu ifade etti. Buna karşın jüri Amati'nin olay anında "akli dengesinin yerinde olmadığı" iddiasını kabul etmedi.

Olayda başından yaralanan Hacker karar sonrası yaptığı açıklamada, "Amati'nin rehabilitasyona girmesini isterim. Çünkü adalet bu demek: insanları olduklarından daha iyi kişiler haline getirmek" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >