Balığa da hile karıştı: Olta kurşunu yutturup boyuyorlar

Arşiv
Arşiv

Balık fiyatlarının artmasıyla bazı işletmelerin hile yöntemlerine başvurduğu öne sürüldü. Balığın taze görünmesi için bazı işletmelerde solungaçlarının gıda boyasıyla boyandığı, ağır çekmesi için büyük balığa küçük balık ya da olta kurşunu yutturulduğu ve deri, göz parlaklığını yakalamak için karbonat-tuz ikilisi içinde bekletildiği belirtildi.

Lezzetinin yanı sıra zengin besin değeri ile özellikle kış aylarında sıkça tüketilen balığın fiyatı, hamsi avlanma yasağının da 28 Ocak'a kadar uzatılmasıyla birlikte artış yaşadı. Artışı fırsat olarak gören bazı işletmelerin ise hem maliyeti düşürmek hem de daha fazla gelir elde etmek için balıklarda hileye başvurarak sahtekarlık yaptığı ortaya çıktı.

Bazı işletmelerin, balığın taze görünmesi için solungaçları gıda boyasıyla boyadığı, tartıda ağır çekmesi için büyük balığa küçük balık ya da olta kurşunu yutturduğu belirtilirken, deri ve göz parlaklığını artırmak için de balıkların karbonat-tuz ikilisi içinde beklettiği kaydedildi.

Balıklar ağır gelsin diye küçük balıkları yutturuyorlar
Balıklar ağır gelsin diye küçük balıkları yutturuyorlar

"Balıkların solungaçları şırınga ile boyanıyor"

Adana'da 15 yıldır balıkçılık yapan Ayşe Kılıç, balıkların şırınga ile boyandığını söyleyerek, "Balığın solungacı parlak kırmızıysa tazedir. Fakat bu işe de hile karıştıranlar olduğunu duyuyoruz. Örneğin, solungaçtaki rengi tutturmak için şırıngayla kırmızı boya enjekte edildiğini duymuştum. Balık ağır çeksin diye büyük balıklara küçük balıkları yutturanlar da varmış" diye konuştu.

Başka bir hile ise kurşun yutturulması
Başka bir hile ise kurşun yutturulması

"Parlaklık için tuz ve karbonat kullanıyorlar"

Balığın taze olup olmadığını anlamak için ilk etapta solungacına ve derisine bakıldığını belirten Kılıç, "Balık derisine elinizle bastırdığınızda balık çöküp geri düzelmiyorsa bayattır. Eğer elinizi çektiğinizde düzeliyorsa tazedir. Bunun yanı sıra 3'üncü günü geçen ve gözleri solmaya başlayan balığı karbonat ve tuzlu suya sokup şokladıktan sonra tekrar parlak hale getirenler de varmış. İşin kısası bu kişilerin sayısı az olsa da var. İnsanlar ya balığı çok iyi bilecekler ya da balıkçılarını çok iyi tanıyacaklar" ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >