Bankalar kalp ve kanser hastalarına kredi vermiyor

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs salgını döneminde oluşan borçlar ve eğitim gibi masraflarını kredi yoluyla çözme girişimleri artarken, kanser ve kalp krizini atlatan binlerce vatandaş bankalardan kredi alamamalarına tepki gösteriyor. Bankalar, "Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız" derken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Her banka kredi ve risk politikasını kendisi belirler" açıklamasını yaptı.

Pandemi döneminde ekonomik olarak zorlanan vatandaşların bankalardan kredi taleplerinde ciddi bir artış yaşanıyor. Bankalar, büyük şirketler ve işletmelerin şartları sağlamaları durumunda kredi taleplerine kolaylıkla olumlu yanıt verirken, vatandaşların taleplerinde ise iki hastalığı geçirip geçirmediklerine ciddi şekilde dikkat ediyor. Kalp rahatsızlığı ve kanser hastalığı olan vatandaşlara bankalar "Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız" yanıtını verirken, kredi vermekten de vazgeçiyor.

BDDK: Her banka kredi ve risk politikası kendi belirler

Bankaya başvurarak kredi almak isteyen vatandaşlar, hastalığı atlatsalar bile kredi alamıyor. Bankalar, "Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız" derken, BDDK, "Her banka kredi ve risk politikasını kendisi belirler" açıklamasını yaptı. Bu açıklamaya isyan eden vatandaşlar, yaşarken ölü olarak görüldüklerini belirtiyor.

Güvenilir kefil istiyorlar

Miliyet'te yer alan habere göre, hastalığı atlatsalar da bankalardan "Kredi veremeyiz" yanıtını alan kişiler, TBMM Dilekçe Komisyonu'na yoğun şikayet başvurusu yaptı. Hatta bir vatandaş, üniversitede okuyan çocuklarının masraflarını karşılayabilmek amacıyla sadece 10 bin TL kredi için başvurduğunu, ancak bankadan "Veremeyiz, hayat sigortası yapamayız, güvenilir kefil getir" yanıtını aldığını kaydetti.