Banksy'nin 2,2 milyon sterline satılan tabloları Filistin'de bir hastaneye bağışlanacak

Banksy'nin satışa çıkarılan Akdeniz Manzarası 2017 adlı üç tablosundan ilki
Banksy'nin satışa çıkarılan Akdeniz Manzarası 2017 adlı üç tablosundan ilki

Dünyaca ünlü, İngiltere merkezli 'anonim sokak sanatçısı' Banksy'nin Filistin yararına satışa çıkarılan üç tablosu toplamda 2,2 milyon sterline satıldı. Sanatçının eseri, Romantik dönem dokusuyla politik bir mesaj vermeyi amaçlıyor.

Banksy’nin romantik dönem deniz manzarası gibi görünen ancak kıyıya vuran can yelekleriyle beklenmedik bir etki yaratan 'Akdeniz Manzarası 2017' adlı üç parçalı tablosu İngiltere’nin başkenti Londra’da Sotheby’s’de açık artırmaya çıkarıldı.

Dünyaca ünlü İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, Southampton Hastanesi'nde sağlık çalışanları için kalemini konuşturdu. Kendi Instagram hesabından da eserin fotoğrafını paylaşan Banksy bütün sağlık çalışanları için 'çığır açan' ifadelerini kullandı. Resmin yaz boyunca sergileneceği ve elde edilen gelirin İngiltere Ulusal Sağlık Servisi'ne bağışlanacağı ifade edildi.

Başlangıçta 800 bin ile 1,2 milyon sterlin arasında fiyat biçilen tablolar, ismi açıklamayan iki kişi arasında yaşanan çekişme nedeniyle tam 2,2 milyon sterline satıldı. Sotheby’s, bunun Banksy’nin eserleri için bugüne kadar ödenen ikinci en yüksek tutar olduğunu belirtti.

Serinin ikinci parçası
Serinin ikinci parçası
  • Banksy'nin bu eseri Romantik dönem manzara resmine eklenmiş, Modern döneme 'ait' turuncu can yelekleriyle, hayatın 'güzelliği' içerisine vurulmuş bir darbeyi resmediyor. Resim, oluşturduğu karşıtlık hissi ile kendisini seyredene 'kötülüğün banalliğini' hatırlatıyor.
2,2 milyon sterline satılan serinin üçüncü parçası
2,2 milyon sterline satılan serinin üçüncü parçası

Neler olmuştu?

  • Banksy, bu tabloları, Batı Şeria’da İsrail ve Filistin'i birbirinden ayıran duvarın hemen karşısında yer alan oteli The Walled Off Hotel (Duvarın arkasındaki otel) için yapmıştı. 2017 yılından bu yana otelin lobisinde asılı duran tablolar, Beytüllahim kentindeki BASR hastanesi yararına satışa çıkarılmıştı.
  • Satıştan elde edilen gelirle, hastaneye akut felç ünitesi ve çocuklar için rehabilitasyon ekipmanları alınması planlanıyor.

'Kırmızı Balonlu Kız' tablosu ile dünya çapında gündem oluşturan sokak sanatçısı Banksy, Birmingham'da evsizliği konu alan bir duvar sanatı ile tekrar gündeme geldi. İşte sanatçının dikkat çekici yeni eseri.

KAYNAK / SPUTNİK