Başbakan desteklediğini açıkladı: Yeni Zelanda'da hafta sonu üç gün tatil olabilir

Yeni Zelanda 4 gün çalışma, 3 gün tatil sistemini getirebilir
Yeni Zelanda 4 gün çalışma, 3 gün tatil sistemini getirebilir

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, koronavirüs sonrası ekonomiyi ve iç turizmi canlandırmak için 4 gün çalışma, üç gün tatil olacak bir modelin faydalı olabileceğini açıkladı.

Küresel bir salgına dönüşen koronavirüs (COVID-19) nedeniyle dünyanın dört bir yanında milyonlarca çalışan evden çalışma modeline geçmiş durumda.

Ancak pek çok ülkenin önlemleri gevşetme kararı olması sonrası ofislere dönüş süreci için geri sayım başladı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Yeni Zelanda hayat normale döndüğünde çalışma günlerinin 4 güne inmesini ve tatil günlerinin de üç güne çıkmasını tartışıyor.

İç turizmin canlandırılması hedefleniyor

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, yabancı turistlerin ülkeye girişinin yasak olması sebebiyle iç turizmi canlandırmak ve ekonomiyi canlandırmak için böyle bir düzenlemenin yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Jacinda Ardern
Jacinda Ardern

Facebook üzerinden canlı yayın yapan Ardern, “Birçok insanın haftada dört gün çalışma sistemini önerdiğini duyuyorum. Gerçekten bu tamamen işveren ile çalışan arasında. Eğer bir işverenseniz ve bunu yapabilecek gücünüz varsa ben bunu desteklerim” ifadesini kullandı.

Haftada üç gün tatil verimliliği artırıyor

  • Geçtiğimiz aylarda Microsoft, Japonya'daki çalışanlarıyla 'İş-Yaşam Seçimi Mücadelesi' projesi kapsamında haftada 4 gün mesai yapan çalışanlarına 3 gün tatil hakkı vermiş, proje sonucunda, çalışanların verimliliği yüzde 40 artarken, ofis masraflarında tasarruf sağlanmıştı
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >