Başbakan Yıldırım: Kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecek

Başbakan Yıldırım, MHP Lideri Bahçeliyle bir araya geldi.
Başbakan Yıldırım, MHP Lideri Bahçeliyle bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmenin ardından MHP lideriyle ortak açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı ‘na dair "İlk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiştir. Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir" ifadelerini kullandı.

PYD/PKK’lıların işgali altındaki Afrin'de yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşmenin ardından Bahçeli ile birlikte kameraların karşısına geçen Başbakan Yıldırım şunları kaydetti:

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli ortak açıklamalarda bulundu.
Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli ortak açıklamalarda bulundu.

"Belirlenen hedefler neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiş ve hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür. Topçu ateşi ile alanın yumuşatılması faaliyetleri halen devam etmektedir. Ayrıca yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Barış, huzur, esenlik getirmeyi hedefleyen bir harekattır"

“Hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür”

Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı için "İlk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiştir. Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı için "İlk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiştir. Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir" dedi.
  • "Bugün öğlenden sonra TSK'nın Afrin bölgesinde bulunan PKK,KCK,PYD, YPG,DEAŞ ve diğer terör örgütlerine yönelik kapsamlı harekatı başlamıştır. Harekatın ilk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiş, belirlenen hedefler neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiştir. Hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür. Topçu ateşi ile alanın yumuşatılması faaliyetleri halen devam etmektedir. Ayrıca yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Bu operasyonda, TSK Mehmetçiğin yanı sıra Özgür Suriye Ordusu'ndan da katılanlar vardır.”

“Barış, huzur, esenlik getirmeyi hedefleyen bir harekattır”

Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefi asla ve asla Suriye'nin toprak bütünlüğüne halel getirmek değildir. Yapılan iş; güney sınırımızdan, Suriye'nin kuzeybatısından, Afrin'den son üç yıl içerisinde ülkemize ve Fırat Kalkanı sahasına yapılan tacizler ve buradaki kayıplar, ayrıca sınır illerimizde yaşayan sivillere yönelik ataklar, terör faaliyetlerini ortadan kaldırmak, bunun yanı sıra da Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizi terör örgütlerinin baskısından, zulmünden kurtarmak bu harekatın önemli hedeflerinden bir tanesidir. Son 3 yılda bölgede terör örgütü adeta zulüm seviyesi o kadar artmıştır ki 350 bin insan bölgeden göç etmek zorunda kalmıştır. Ülkemizde 350 bin Kürt kardeşimiz gelip canlarını kurtararak burada yerleşmiştir. Terör örgütü Afrin'de Kürtleri yok etmeye yönelik bir operasyon yapılıyor gibi kara propagandalarının asla ve asla gerçekle alakası yoktur. Bu harekat, Türkiye'nin uluslararası hukuktan, BM kararlarından aldığı meşruiyetini buralardan aldığı bir harekattır. Barış, huzur, esenlik getirmeyi hedefleyen bir harekattır."

“Bu operasyonun adı dahi anlamlıdır”

MHP lideri Devlet Bahçeli
MHP lideri Devlet Bahçeli

MHP lideri Devlet Bahçeli de konuşmasında şunları kaydetti: "'Zeytin Dalı' operasyonunun mileltimize, devletimizer hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu operasyon çok yönlü değerlendirildiğinde, çok önemli bir operasyondur. Adı, kapsamı dahi anlamlıdır. Böyle bir operasyona ilişkin muhalefeti bilgilendirme nezaketiniz bizleri memnun etti. İyi planlanmış bir operasyon. Milletimiz bunu anlayacaktır. Başta siyasi iktidar olmak üzere silahlı kuvvetlerimize önemli desteğini hiçbir zaman vermemezlik yapmayacaktır. Başarılar diliyorum" dedi.

Bahçeliyle görüşmesinin ardından Başbakan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi almak üzere Genelkurmay Karargahı'na gitti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >