Başbakan Yıldırım: Konutta yeni kampanya başlatılacak

Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, konut stokunun azaltılması için kampanya başlatılacağını duyurdu. Yıldırım: "Kampanyaya Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer bankalar da katılacak" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği 61. Genel Kurulunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Konut stoğunu azaltmak için bir kampanya başlatılacak, böylece çarkları konut sektöründe tekrar döndürmeye başlayacağız" dedi. Yıldırım, "Kampanyaya Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer bankalar da katılacak" ifadelerini kullandı.

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi yapılmıştı

Konut sektörü için hafta sonu önemli bir adım atılmış, konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e indirilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım

Mart ayında yüzde 14'lük düşüş

  • Konut satışları mart ayında yüzde 14 ile keskin bir düşüş göstermiş, yılın ilk 3 ayında ise yüzde 7 azalma kaydetmişti.

"Merkez tedbir almaya devam edecek"

Yıldırım yüksek faiz ve enflasyonun kısmen aktif dış politikayla ilgili olduğunu belirterek, büyümenin hem kaliteli olduğunu hem de tabana yayıldığını söyledi. Yıldırım, kurdaki seviyelerin nedeni olarak ise Türkiye'nin enerji faturasına işaret etti.

Yıldırım, TCMB'nin bugünkü hamlesi sonrası, "Merkez Bankası gerek kur dalgalanmaları gerek piyasaların kredi ihtiyaçlarını dikkate alarak dinamik yönetişim süreciyle gerekli tedbirleri almaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım
Konut satışları mart ayında yüzde 14 düştü.
Konut satışları mart ayında yüzde 14 düştü.

"Bütçe hedefinde sapma yok"

"Bizim ödevimiz cari açığı, bütçe açığını planladığımız düzeyde tutmak" diye konuşan Yıldırım, bütçe açığı hedefinde sapma olmadığını hatta iyileşme bile olabileceğini bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >