Başbakan Yıldırım: Kuzey Irak'taki referandum gayrimeşrudur, yok hükmündedir

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresinde konuştu.
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, "Kuzey Irak'ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayrimeşrudur, yok hükmündedir. Bu referandum sonrası yaşanacak muhtemel gelişmelerden bu referanduma tek başına karar veren halkıyla danışmadan BM'nin de karşı olmasına rağmen bu referandumda inat eden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi birinci derecede sorumlu olacaktır'' dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Terör, dış güçlerin nüfuz hamleleri ile bölgemiz karşı karşıya"

"Dün TBMM'de önemli bir karar aldık. IKBY'nin kör inadı sonrası MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. Aldığımız kararları milletimizle paylaştık. Dün gece Meclisimizde MHP, CHP'nin gruplarının desteği ile de tezkereyi, yurt dışına asker gönderme, asker kabul etme tezkeresini de kabul ettik. Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Meclisimiz hükümetimize 1 yıl daha yetki verdi.

2023'e giderken bölge, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya çok önemli bir süreçten geçiyor. Terör, dış güçlerin nüfuz hamleleri ile bölgemiz karşı karşıya. Terör örgütleri, kan, şiddet, insanlık dışı eylemlerden oluşan bu çatlakları dolduruyor.

Müttefik bazı ülkelerin geçici siyasal çözümleri adına iş tuttukları, destekledikleri terör örgütleri Türkiye'nin milli güvenliği için bir tehdit oluşturuyor. Bugün için değil, gelecekte de yeni çatışma alanlarının oluşmasını hazırlayacak tehlikeli girişimler içindeler."

"Türkiye 2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümeyi başardı"

"Türkiye bu bölgede bir istikrar adasıdır, bir teminattır. Türkiye 2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümeyi başardı. İkinci çeyreğinde büyüme yüzde 5.2 oldu. AK Parti adaletin, kalkınmanın adıdır. AK Parti birliğimizin, beraberliğimizin teminatıdır. AK Parti değişimin adresidir. Bu şarkı burada bitmeyecek."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >