Başbakan Yıldırım: Sınav test olmayacak, açık uçlu soru sorulacak

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG'un kalkmasının ardından liseye girişte uygulanacak olan yeni sisteme dair açıklama yaptı.
Başbakan Binali Yıldırım, TEOG'un kalkmasının ardından liseye girişte uygulanacak olan yeni sisteme dair açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG'un kalkmasının ardından liseye girişte uygulanacak olan yeni sisteme dair açıklama yaptı. İşte detaylar...

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışı ve fahri doktora tevcih töreninde yaptığı konuşmada TEOG'un kaldırılmasının ardından liseye girişte uygulanacak olan yeni sistemin detaylarını açıkladı.

Başbakan Yıldırım açıklamaları şu şekilde:

"Bugün mezun olanların sayısı ile üniversitelerimizin kontenjan miktarı aynı. Üniversiteye girişin sınav stresinin azaltılması lazım. Çünkü ihtiyaç yok. Mezun olan sayısı da aynı, üniversitelerin sunduğu kontenjan da aynı. Sorun nerede? Herkes 18 Mart'a gitmek isterse o zaman sorun başlıyor. Onun da yolu, 1 sınava kaderi bağlamak yerine, bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, başarısına göre hazırlanması.

Bunu şimdi TEOG'da yapıyoruz. TEOG neden değişiyor? TEOG'un ne olduğunu bilmeden konuşuyor, koca koca unvanları var. TEOG 8. sınıfın ilk ve ikinci sömestrdeki sınavın sorumlu tutulmasıdır. Öğrencinin kaderini bir sınava bağlamayalım. Ortaokuldaki öğrencinin liseye hazırlanması lazım. Nereye gidecekse ikinci dört yılda şekillenmesi lazım. Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. 5-6-7-8. sınıf. Ayrıca derslerdeki ilgisi ne tarafa gidiyor? Buralar izleniyor, buna belirli bir oranda da katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları da soru bankasından geliyor. Burada elde edilen sonuç 4 yılın sonucu ile birleştiriliyor bir mezuniyet puanı ortaya çıkıyor, sonuca göre öğrenci yerleştiriliyor. Sınav test olmayacak, açık uçlu soru sorulacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >