Başvuruların son saatlerinde mahkemeden bedelli müjdesi

Özkan Yelok, askerlik şubesine babasıyla geldi.
Özkan Yelok, askerlik şubesine babasıyla geldi.

Sivas'ta yaşayan Özkan Yelok isimli din görevlisi, bedelli askerlik için başvuruların son saatlerine girilirken mahkemenin yaş büyütme kararını onaylamasının ardından büyük sevinç yaşadı.

Sivas’ta din görevlisi olarak çalışan Özkan Yelok, son gün akşam saatlerinde mahkeme tarafından verilen yaş büyütme kararı ile bedelli askerliğe hak kazandı.

Sivas’ta yaşayan Yelok, uzun süredir beklediği bedelli askerlik şartlarını öğrenince büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Bedelli askerlik şartlarının açıklanmasının ardından yaş sınırının 25 olarak belirlenmesi Yelok’un planlarını alt üst etti.

Mahkeme kararı Yelok'a dün ulaştı.
Mahkeme kararı Yelok'a dün ulaştı.

Nüfusta 16 ay küçük yazıldı

Yelok, nüfus kimliğinde yaşı, gerçek yaşından 16 ay küçük yazılmasından dolayı 1995 doğumlu görünüyordu. Kimlik yaşının yaş sınırından küçük olduğunu öğrenmesi ile harekete geçen Yelok, yaşını büyütmek için 2 ay önce yaş büyütme davası açtı. Yaş büyütme davasında yapılan işlemlerin uzun sürmesi nedeni ile işlemleri yetiştiremeyeceğini düşünen Özkan Yelok tedirginlik yaşarken mahkeme kararı bedelli başvurularına bir gün kala akşam saatlerinde verildi.

Bedelli askerlikten yararlanma fırsatı yakaladı

Mahkeme tarafından 2 Kasım günü saat 5 itibariyle verilen karar ile gerçek yaşı olan 1993 yılının Kasım ayında doğduğu tescillendi. Mahkeme kararının ardından nüfus kimliğini çıkararak bedelli askerliğe başvuru tarihinin son gününde bedelli askerlikten yararlanma fırsatı kazandı. Bedelli askerlik yapabilme şartlarını tamamlaması ile birlikte Sivas Asker Alma Bölge Başkanlığına giden Yelok, bedelli askerlik başvurusu tarihinin son gününde başvuru işlemlerini başlattı.

Yelok, askerlik şubesinde sıra olmadığını söyledi.
Yelok, askerlik şubesinde sıra olmadığını söyledi.

"Bir buçuk yaş küçük yazılmışım"

İşlemlerini 2 aylık uğraşlar sonrası bedelli askerlik başvuru tarihinin son gününde yetiştirebildiğini söyleyen Yelok, "Bedelli askerlik için başvurdum. Benim şöyle bir sıkıntım vardı. Bir buçuk yaş küçük yazılmıştım. Uzun bir süre mahkemeyle uğraştım. Süreçlerden dolayı biraz uzadı. Süreç son güne kaldı, son gün hallettik. Şimdi bankaya gidip para yatıracağız. Hemen hemen 2 aydır bir süreç bu. Mahkeme dün sonuçlandı. Bugün askerlik şubesine geldim. Son güne yetiştirdik. 2 aydır falan sürüyordu. Mahkeme süreçlerini bilirsiniz. Duruşma oluyor, duruşmayı ileri bir tarihe atabiliyorlar. Şansımızdan bir gün önceden halloldu. Son güne de yetiştirdi. İçeride birkaç kişi var. Yoğunluk falan yok" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >