Baygın halde bulunan çifti zehirleyen şey şoke etti

İngiltere'nin güneydoğusunda bulunan Wiltshire bölgesinde yaşayan çift bir evde baygın halde bulundu. Yoğun bakıma alınan çiftin Rus ajanlarının kullandığı sinir gazıyla zehirlendiği ortaya çıktı.

İngiltere'nin Wiltshire bölgesinde yaşayan, adlarının Charlie Rowley ve Dawn Sturgess olduğu düşünülen çift, Cumartesi günü Amesbury kasabasındaki bir evde bilinçlerini kaybetmiş halde bulundu.

Amesbury, eski Rus casus ve kızının zehirlendiği Salisbury kasabasının birkaç kilometre uzağında. Çiftin hastanede yoğun bakımda olduğu açıklandı.

Eşyaları silin kıyafetlerinizi yıkayın

Benzer belirtileri gösteren başka kimseye rastlanmadığını bildiren emniyet yetkilileri, çiftin saldırıya uğradığına dair bir kanıt bulunmadığını, sinir gazının nasıl bulaştığınınsa henüz belirlenemediğini söyledi. Emniyet yetkilileri bölge halkına bilmedikleri cisimlere dokunmama, kıyafetlerini yıkama ve ayakkabı, çanta gibi eşyalarını silme çağrısı yaptı.

Rus gazının korkutucu belirtileri

BBC Türkçe'nin haberine göre, Rus yapımı Noviçok'ın belirtilerinin diğer sinir gazlarıyla benzer olduğu düşünülüyor. Bu, sinirlerden kaslara iletilen uyarıların engellenmesi anlamına geliyor. Bu da bazı bedensel işlevlerin çökmesi demek.

Belirtiler arasında gözlerin beyazlaşması, göz bebeklerinin küçülmesi, nöbet geçirmek, salyaların artması ve en ağır durumlarda komaya girme, solunum yolunun tıkanması ve ölüm var.

Bu sinir gazları öncelikle kalbin yavaşlamasına, solunum yollarının daralmasına ve nefesin kesilmesiyle ölüme neden oluyor.

Eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal'in 4 Mart'ta Salisbury'de bu sinir gazlı saldırıya uğramıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >