Bayraktar TB2 İngiliz basınında: Övgüyle bahsettiler

Bayraktar TB2
Bayraktar TB2

İngiliz The Telegraph gazetesinin Rus muhabiri Nataliya Vasilyeva, Bayraktar TB2’nin İstanbul’da üretildiği fabrikayı ziyaret etti ve Türk yapımı drone’un başarısını yazdı. Gazeteye açıklamalarda bulunan

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "Böyle bir dünya markası olacak bir teknoloji şirketinin Türkiye'den çıkacağını kimse düşünmemişti. Kebap evet, ama uçak hayır" diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ilerlemesini engelleyen ve savaşın seyrini değiştiren Bayraktar TB2 drone'ları İngiliz basınında manşet oldu. Baykar Teknoloji'nin İstanbul'daki fabrikasını ziyaret eden Telegraph gazetesi muhabiri, Selçuk Bayraktar'ın dünya çapındaki başarısından övgüyle bahsetti.

Haberde TB' “Bir motorbottan daha büyük olmayan kül grisi drone" olarak tanımlandı.

Güvenlik hat safhada

Muhabir fabrika hakkındaki izlenimlerini ise şöyle yazdı:

"Yüzlerce hareketli mühendisle dolu devasa bir alanın ortasında oturuyor. Ukrayna'ya Rus ordusuna karşı en belirleyici zaferlerinden bazılarını sağlayan silaha takılmak üzere hazırlanan kanatlar odanın etrafına yan yana yığılıyor."

Fabrikada güvenlik kurallarının oldukça sıkı olduğunu belirten gazeteci, çalışanların casusluğu önlemek adına cep telefonlarını kapıdan girişte teslim ettiğini, ancak fotoğrafçı Yasin Akgül'ün TB2'yi belirli bir açıdan çekmesine izin verildiğini söyledi.

Selçuk Bayraktar
Selçuk Bayraktar

"Kebap? evet, uçak? hayır"

Vasilyeva ile konuşan Bayraktar, “O zamanlar böyle bir dünya markası olacak bir teknoloji şirketinin Türkiye'den çıkacağını kimse düşünmemişti. Kebap? Evet. Ama uçak? Hayır" dedi.

Vasilyeva, Bayraktar’ın savaş hakkındaki görüşlerini gizlemediğini belirterek, iş insanın şu sözlerine yer verdi:

"Keşke dünyada hiç silahımız olmasaydı ama birinin senden 100 kat daha fazla silahı varsa ve dahası sadece seni öldürmekle kalmıyorlar, sana tecavüz edip işkence ediyorlarsa burada bir şeyler yapmak zorundasın. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları düpedüz yanlıştır."

"Kar amacı gütmüyoruz"

Bayraktar, ayrıca drone yaparken kar amacı gütmediğini vurguladı. Bayraktar amacının; merhum babası, kardeşi ve 70 yaşında hala çalışan annesiyle paylaştığı bir misyon olan "Türkiye'yi bağımsız ve güçlü kılmak için yüksek teknolojili havacılığı geliştirmek” olduğunu söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >