Bayramda acı haber: Filistin'de şehit sayısı 83'e yükseldi

İsrail sivillere yönelik saldırılarına bayramda da devam ediyor
İsrail sivillere yönelik saldırılarına bayramda da devam ediyor

İsrail Ramazan ayından beri sivillere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bayram sabahı Filistin Sağlık Bakanlığından gelen habere göre 17'si çocuk olmak üzere şehit sayısı 83'e, yaralı sayısı 388'e yükseldi. Katliamı gözden gelen ABD 'İsrail'e destek' açıklamalarına devam etti.

Filistin direnişi karşısında panikleyen işgalci İsrail kadın çocuk demeden sivil katliamına devam etti.

İsrail ordusu hava, kara ve denizden pazartesi gününden itibaren çoğu sivil olmak üzere 500’den fazla hedefi vurduğunu açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ateşkes planlamadıklarını ve Gazze’ye yönelik saldırıları sürdüreceklerini söyledi.

17'si çocuk 83 kişi şehit oldu


Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in pazartesi gününden bu yana Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda ölü ve yaralı sayısının arttığı ifade edildi. İsrail saldırılarında 17’si çocuk, 5’i kadın, 1’i yaşlı olmak üzere 83 Filistinlinin şehit olduğu,yaralı sayısının ise 388’e çıktığı kaydedildi.

ABD'den İsrail'e destek

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrailli mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin İsrail’e “sarsılmaz desteğini” vurguladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabbat ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Açıklamada, “Sullivan, Başkan Joe Biden’ın İsrail’in güvenliği ve sivilleri korurken kendini ve halkını savunma hakkına sarsılmaz desteğini iletti” değerlendirmesi yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise İsrail ve Filistin’e “şiddete son verme” çağrısı yaptı. Blinken İsrail katliamlarına ses çıkarmadı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >