BDDK kararı sonrası dolarda değer kaybı: İki haftanın en düşük seviyesinde

Arşiv
Arşiv

BDDK'nın cuma akşamı açıkladığı döviz varlıkları 15 milyon lirayı aşan şirketlere kredi kullandırma sınırlaması getiren karar sonrası dövizde düşüş gözlemleniyor. Karar açıkladığında 17.36 lira seviyelerindeyken 16.40 liraya kadar inen dolar, bu sabah saatlerindeki ilk işlemlerde son iki haftadaki en düşük seviyeyi yakalayarak 16.09 lirayı gördü. Bu hareketliliğin gün içerisinde devam etmesi bekleniyor

Dolar ve euro, ticari kredi düzenlemesi sonrası, haftaya sert düşüşle başlıyor. Dolar/TL sabah ilk işlemlerde 16.09 ve euro/TL 17.02 seviyelerine kadar geriledi. Cuma kapanış sonrası gelen BDDK kararının tepkileri bugün daha net görülecek.

Cuma günü açıklanan karar etkili oldu

BDDK tarafından cuma günü yayımlanan kurul kararına göre 15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 908 bin dolar yabancı para nakit varlığı bulunan şirketler, aktifleri veya yıllık satış gelirlerinin yüzde 10'undan fazla yabancı para nakit varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari kredi kullanamayacak.

16.40'a kadar düştü

Cuma akşamı açıklanan kararın ardından dolar/TL Türkiye piyasaları kapanmışken bankalar arası piyasada düşük hacimli işlemlerde 17.36 lira seviyelerinden hızla 16.40 lira seviyelerine kadar geriledi.

Kurda hareketli saatler bekleniyor

Kur pazartesi ilk işlemlerde iki haftanın en düşük seviyesini görerek 16.09 ve euro/TL 17.02 seviyelerine kadar geriledi. Piyasaların açılması ile birlikte dolar saat 10.30 itibariyle 16.75, euro ise 17.70 seviyelerine geldi. Günün ilerleyen saatlerinde kurda oynaklığın artması muhtemel.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >