Bedellinin 21 günü netleşti: Yat-Kalk da var

Arşiv
Arşiv

Bedelli askerlik düzenlemesinin Genel Kurulda kabul edilmesinin ardından bedelli askerlikte verilecek eğitimin içeriğine dair detaylar belli olmaya başladı. 21 günlük bedelli askerlikten faydalanacak olanlar çeşitli eğitime tabi tutulacak. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre normal eğitim programında olan yat-kalk dahil, yürüyüş ve sporla selamlama eğitimleri, atışlı silah eğitimi, rütbeleri tanıma ile milli güvenlik de dahil normal askeri eğitimi programında yer alan teorik dersler verilecek.

Bedelli askerlik Meclis’te kabul edildi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bedelli askerliğin uygulamasına ilişkin ayrıntılar da, Milli Savunma Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikle netleşecek.

Bedelli askerlikte ne eğitimi verileceği merak konusuydu. Son düzenlemeyle 21 günlük bedelli askerlikte verilecek eğitimler de belirlendi. Buna göre bedelliden yararlanacaklara yürüyüş ve yat-kalk eğitimlerinin yanı sıra atış da dahil silah eğitimi verilecek.

Burdur’da yapılan temel askerlik eğitimi için bu kez farklı birliklerin görevlendirilebileceği belirtiliyor. Başvuru sayısına göre uygulamadan yararlanacakların askerlik eğitimine farklı celp dönemlerinde alınabileceği de belirtilirken, “Genelkurmay Başkanlığı’nın kuvvet komutanlıklarıyla birlikte yürüttüğü bu planlamada başvuru sayısı etkili olacak” değerlendirmesi yapıldı.

Bedelli askerlikte ne eğitim verileceğine dair detaylar ortaya çıktı

Bedelliden yararlanacakların alacağı eğitime ilişkin de askeri kaynaklardan gelen bilgiler şu şekilde:

  • “Askerlik hizmetini yapan bütün gençlerimizin aldığı temel eğitimleri alacaklar. Normalde bu eğitimin süresi 28 gündür. Bedelliden yararlanacaklar için bu süre 21 olarak belirlendi. Eğitim süresindeki bir haftalık eksiklik hızlandırılmış bir eğitimi gündeme getirecektir. Temel olarak aynı eğitim programı uygulanacak. Ancak sürenin kısalığı nedeniyle eğitimin bazı uygulamaları kapsam dışında tutulacak”

Eğitimin içeriğine ilişkin, “Normal eğitim programında olan yat-kalk da dahil yürüyüş ve sporla selamlama eğitimleri, atış da dahil silah eğitimi, rütbeleri tanıma ile milli güvenlik de dahil normal askeri eğitimi programında yer alan teorik dersler” bilgisi aktarılırken, silah eğitiminde silahı söküp takmak ve hedefe üç atışın yer alacağı belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >