Bekçilere iki yetki daha: Silah ve zor kullanabilecekler

Arşiv
Arşiv

Türkiye büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin iki maddesi daha kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre; çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Türkiye büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin iki maddesi daha kabul edildi. Böylece teklifin birinci bölümünde yer alan 9 madde kabul edilmiş oldu.

Kabul edilen maddeler

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, çarşı ve mahalle bekçileri, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

En son kabul edilen iki madde

  • -Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.
  • -Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >