Belirti göstermeyenler de tabloya eklendi: Türkiye dünyada üçüncü sıraya çıktı

Arşiv
Arşiv

Çin'in Vuhan kentinden yaklaşık bir yıl önce yayılmaya başlayan koronavirüs salgını etkisini sürdürürken, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de vaka sayıları ciddi şekilde artış gösterdi. Düne kadar sadece hastanede tedavi edilen koronavirüs hastalarının sayısını açıklayan Türkiye'nin, tüm vaka sayılarını günlük tabloya eklemesiyle uluslararası sıralamadaki yeri de değişti. Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci sıraya yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, son 24 saatte 6 bin 814'ü semptomatik olmak üzere 28 bin 351 vaka tespit edildiğini açıklamasının ardından koronavirüs verilerinin yer aldığı Worldometers sitesinde Türkiye, günlük vaka sayısıyla dünyada 3'üncü sırada yer aldı. Ayrıca Türkiye, Avrupa'da da en çok vaka görülen ülke oldu.

Vefat sayısında 15'inci sıradayız

Söz konusu sitede, Türkiye'de dünkü vefat sayısı baz alındığında ise dünyada 15. sırada yer aldığı görüldü.

Avrupa'da İtalya'yı geçerek birinci sıraya yükseldik

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 24 saat içinde tespit edilen koronavirüsü vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyurmuştu.

Türkiye'nin ardından İtalya, son bir gün içinde 25 bin 853 vakanın tespit edildiğini açıkladı, toplam vaka sayısının 1 milyon 480 bin 874'e ulaştığını duyurdu.

İtalya'nın ardından İngiltere'de 18 bin 213 vaka tespit edilirken, ülkede toplam vaka sayısı da 1 milyon 557 bin 7'ye yükseldi.

Türkiye vakalara semptom göstermeyenlerin sayısını eklemeden önce 24'üncü sırada yer alıyordu
Türkiye vakalara semptom göstermeyenlerin sayısını eklemeden önce 24'üncü sırada yer alıyordu

Avrupa'da en çok günlük vaka sayısının tespit edildiği dördüncü ülke olan Fransa'da 16 bin 282 vaka tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 2 milyon 170 bin 97 oldu.

Worldometers'in verilerine göre, vaka sayısında Fransa'yı Polonya ve Almanya izledi. Polonya'da vaka sayısı son 24 saat içinde 15 bin 362 artarak 924 bin 422'ye yükseldi. Almanya'da ise 13 bin 243 vakanın tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 976 bin 149 oldu.

  • Öte yandan verilerinden faydalandığımız Worldometers sitesi de bakanlığın tablosuna göre veri girişi yaptı. Bu kapsamda Worldometers sitesinde Türkiye'nin günlük vaka sayısı 6,814 olarak kayıtlara geçti ve 24'üncü sırada yerini aldı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >