Berlin'den Londra'ya duygusal Brexit mektubu: Sizi özleyeceğiz

Brexit karşıtı bir kişi, meclis önünde düzenlenen protestolarda görünüyor.
Brexit karşıtı bir kişi, meclis önünde düzenlenen protestolarda görünüyor.

Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma sürecine ilişkin 30 kadar ünlü isim bir mektup yayımladı. İngiliz Times gazetesinde yayımlanan mektupta, kararın tekrar gözden geçirilmesi talep edilirken, Britanyalıların özleneceğine yer verildi.

Alman siyasetçilerin de aralarında olduğu 30 ünlü isim Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma sürecine ilişkin bir mektup kaleme aldı. Gazetede yayınlanan mektupta Londra'ya kararını gözden geçirmesi çağrısı yapıldı.

Mektupla çağrı

Almanya'nın önde gelen siyasetçileri, ünlüleri, işadamları ve sporcuları, Avrupa Birliği'nden ayrılmak için siyasi krize dönüşen bir ayrılma süreci yürüten Birleşik Krallık'a bir mektupla seslendi. İngiliz Times gazetesinde yayınlanan mektupta Avrupa Birliği'nin kapısının her zaman "Britanyalı dostlara" açık olduğu vurgulandı.

Birleşik Krallık'a birlik içerisinde kalma çağrısı yapılan mektupta şu ifadelere yer verildi:

Britanya, Avrupalılar olarak kimliğimizin bir parçası oldu. Bu nedenle Britanya'yı özleriz. Britanya'nın efsanevi kara mizahını, sütlü çayı ve yolun sol şeridinde araç sürmeyi özleriz.

CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer de mektuba imza attı.
CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer de mektuba imza attı.

Britanya'ya yazılan kısa ancak duygu dolu mektuba imza atanlar arasında Alman siyasetinin önde gelen partilerinin liderleri başı çekti.

  • Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik'teki (CDU) genel başkanlık koltuğunu devralan ve ülkenin yeni Başbakanı olabilecek isimler arasında bulunan Annegret Kramp-Karrenbauer, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles ve Yeşiller'in eş başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck'in imzası bulunuyor. Daimler ve Airbus gibi şirketlerin CEO'larının yanı sıra, Alman Sanayi Birliği (BDI) Başkanı Dieter Kempf, Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Reiner Hoffmann, ünlü Punk-Rock grubu Die Toten Hosen'in vokalisti Campino, piyanist Igor Levit ve Alman Milli Futbol Takımı'nın eski kalecisi Jens Lehmann da mektubun imzacıları arasında yer alıyor.

İngiltere'de parlamentonun Brüksel ile varılan Brexit anlaşmasına onay vermemesi üzerine ülkenin AB'den ayrılmasına ilişkin süreç belirsizliğini koruyor.

Alman Milli Futbol Takımı'nın eski kalecisi Jens Lehmann'ın da mektupta imzası bulunuyor.
Alman Milli Futbol Takımı'nın eski kalecisi Jens Lehmann'ın da mektupta imzası bulunuyor.

Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Almanya'nın konuya ilişkin pozisyonunu koruduğunu ve uygulanabilir bir anlaşma sağlanma görevinin Londra'da olduğunu dile hatırlatmıştı.

Birleşik Krallık'a teşekkür

Times gazetesinde yer alan mektup, Birleşik Krallık'ın Avrupa kıtasına tarihi hizmetlerinden dolayı teşekkür edilmesi ile başlıyor.

Mektupta "İkinci Dünya Savaşı'nın dehşetleri sonrası Britanya bizden vazgeçmedi. Almanya'yı bağımsız bir ülke ve Avrupa gücü olarak karşıladı. Biz, Almanlar olarak, bunu unutmadık ve müteşekkiriz" ifadelerine yer verildi.

Mektup, duygusal bir cümle ile son buldu:

"Britanyalılar şunu bilmeli: Can-ı gönülden, onların kalmasını istiyoruz."