Beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre tespit edildi

Beyindeki yeme dürtüsüne yönelik bilim insanları tarafından özel bir devre olduğu tespit edildi.
Beyindeki yeme dürtüsüne yönelik bilim insanları tarafından özel bir devre olduğu tespit edildi.

Georgia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre tespit edildi. Yapılan çalışmada daha önce beyinde yüksek seviyelerde bulunmasının gıda tüketimini artırabileceği keşfedilen MCH'nin, ilk kez dürtüsel davranışta rol oynadığı ortaya koyuldu.

ScienceDaily'nin haberine göre, Georgia Üniversitesi'nden Emily Noble liderliğindeki ekip, fareler üzerindeki çalışmaları sırasında hipotalamusta melanin yoğunlaştırıcı hormon (MCH) olarak adlandırılan bir tür iletkeni üreten hücre kümesine odaklandı.

Sonuçları "Nature Communications" dergisinde yayımlanan çalışmada, daha önce beyinde yüksek seviyelerde bulunmasının gıda tüketimini artırabileceği keşfedilen MCH'nin, ilk kez dürtüsel davranışta rol oynadığı ortaya koyuldu.

Beyindeki yeme dürtüsüyle ilgili araştırma yapıldı.
Beyindeki yeme dürtüsüyle ilgili araştırma yapıldı.

Yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesi umut ediliyor

Emily Noble, beyinde MCH üreten hücreler etkinleştirildiğinde farelerin yemek konusundaki tutumlarının daha dürtüsel hale geldiğini belirterek, "Beyninizde dürtüsel yemeğe hayır deme kapasitenizin düzenlenmesinin temelinde yatan bir fizyoloji var." değerlendirmesini yaptı.

Bulgunun, bilim insanlarının gelecekte aşırı yemeğe karşı iştahın azaltılması ya da lezzetsiz yemeklerle diyete gerek kalmadan yeni tedavi yöntemleri geliştirmesini sağlaması ümit ediliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >