Biden'ın ilk icraatı Trump'ın uygulamalarını tersine çevirmek olacak

Joe Biden ve Jill Biden - Arşiv
Joe Biden ve Jill Biden - Arşiv

ABD'de 20 Ocak'taki yemin töreninden önce Seçilmiş Başkan Biden'ın hayata geçirmeyi planladığı ilk icraatları basına sızdı. Biden'ın, Trump'ın bazı uygulamalarını tersine çevireceği ve 1,9 trilyon dolarlık COVID-19 yardım paketini Kongreden geçireceği bildirildi.

ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın, göreve başladıktan hemen sonra, Donald Trump'ın "Müslüman ülkelere vize yasağı" ve "Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme" gibi bazı kararlarını geri çevirecek kararnameleri imzalayacağı bildirildi.


20 Ocak'ta yemin ederek resmen başkanlık koltuğuna oturacak olan Biden'ın müstakbel Özel Kalem Müdürü Ron Klain'in başkanlık ekibine yolladığı bilgi notu, Amerikan medyasına yansıdı.

Söz konusu nota göre, Biden, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz imzalayacağı başkanlık kararnameleriyle Trump döneminde alınan bazı tartışmalı kararları tersine çevirecek.

  • Biden'ın tersine çevireceği bazı uygulamalar şunlar:
  • "Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere vize yasağını" kaldıracak,
  • ABD'nin yeniden Paris İklim Anlaşması'na döndüğünü ilan edecek,
  • Meksika sınırındaki göçmen ailelerin dağılması uygulamasını sonlandıracak,
  • İlgili mekan ve yerlerde maske takmayı zorunlu hale getirecek.

Klain ayrıca, ilk 10 gününde Biden'ın buna benzer çok sayıda başkanlık kararnamesine imza atacağını ve Trump dönemindeki bazı uygulamalara derhal son verileceğini belirtti.

COVID-19 yardım paketi Kongreden geçirilecek

Öte yandan Klain, COVID-19 salgını ve ekonomik yansımalarıyla da mücadele eden ABD'de, Biden yönetiminin ilk hedeflerinden birinin de 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini Kongreden geçirip onaylamak olduğunu kaydetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >