Biden'ın Savunma Bakanlığına eski CENTCOM Komutanı Austin'i aday göstereceği iddia edildi

ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden ve eski CENTCOM Komutanı Lloyd Austin - Arşiv
ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden ve eski CENTCOM Komutanı Lloyd Austin - Arşiv

ABD'de Joe Biden'ın kabinesine aday gösterdiği kişiler netleşirken, Savunma Bakanlığı koltuğu tartışma konusu oldu. Biden'ın Savunma Bakanlığı için eski Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı emekli Orgeneral Lloyd Austin'i aday göstereceği iddia edildi. Austin asker kökenli olduğu için Kongreden muafiyet alması gerekiyor. Öte yandan, seçimden kısa bir süre sonra Biden'ın Savunma Bakanlığı Eski Savunma Bakanlığı Müsteşarı Michele Flournoy'u aday gösterme ihtimali Demokratlar tarafından hoş karşılanmamıştı.

ABD'nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın Cuma günü savunma bakanlığı adayını açıklayacağını duyurmasından kısa bir süre sonra Lloyd Austin'i aday gösterdiği Amerikan basınına sızdı.

  • Austin, ABD’de muharip bir komutanlığa komutanlık yapan ilk siyahi olarak biliniyor.

Savunma bakanlığına emekli asker

Görüş olarak daha apolitik bir çizgisi bulunan Austin, 2016’da emekli olduktan sonra Raytheon savunma şirketinde yönetim kurulunda görev aldı.

Lloyd Austin - Arşiv
Lloyd Austin - Arşiv
ABD’de yasa gereği bir kişi askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra 7 yıla kadar Savunma Bakanlığında herhangi üst düzey sivil göreve atanamaz.

2016’da emekli olduğu için Austin’in bu yasal duruma karşı Kongrenin2017'de ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen Jim Mattis'e verdiği gibimuafiyet vermesi gerekiyor.

Muafiyet verilme ihtimali nedir?

Birçok kongre üyesinin Austin'e bu bağlamda bir muafiyet vermek istemediği iddia ediliyor.

Geçen haftalarda kabinesinden birkaç bakan adayını ve ulusal güvenlik takımını açıklayan Biden, Savunma Bakanlığı adayını açıklamıştı.

Biden'ın ekibi ve Demokrat Parti ile adaylar konusunda anlaşamadığı iddia ediliyordu.

Seçimden kısa bir süre sonra Biden'ın Savunma Bakanlığı Eski Savunma Bakanlığı Müsteşarı Michele Flournoy'u aday göstermesi bekleniyordu.

Ancak Demokratların Flournoy'u siyasi olarak daha "şahin" bulduğu, savunma sanayi şirketleri ile sıkı ilişkilerinin sakıncalı olacağı ve onun yerine siyahi bir isim atanmasını istedikleri iddia ediliyordu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >