Bilge Çocuk dergisinin düzenlediği Mars’ta Hayat Hikaye Yarışması'nın ödül töreni yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerle yakından ilgilenerek, fotoğraf isteklerini kırmadı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerle yakından ilgilenerek, fotoğraf isteklerini kırmadı.

Bilge Çocuk dergisinin Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle düzenlediği Mars’ta Hayat Hikaye Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul Tema Park'ta gerçekleştirilen törene katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerle yakından ilgilendi.

Bilge Çocuk Dergisi'nin "Mars'ta Hayat" konulu Kısa Hikaye Yarışması Ödül Töreni, binlerce öğrencinin katılımıyla İstanbul Tema Park'ta gerçekleştirildi.

Öğrencilerin yazdığı hikayeler önce kendi ilçelerinde daha sonra kendi illerinde yarıştı. Türkiye genelinde ortaokul öğrencilerinin katıldığı Mars’ta Hayat Hikaye Yarışması’na yapılan binlerce başvuru arasından dereceye giren ilk üç hikaye ödüle layık görüldü. Yedi hikaye ise mansiyon ödülüne hak kazandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermesinin ardından tarihe bir not düşülmesi adına toplu hatıra fotoğrafı çektirildi. Tören için öğretmenleriyle birlikte alana gelen öğrenciler, İsfanbul Tema Park’ın doğal atmosferinde doyasıya eğlendi.

Birinci Elazığ’dan, ikinci Kahramanmaraş’tan, üçüncü Konya’dan

Türkiye genelinden binlerce hikaye başvurusu alınan yarışmada Türkiye derecesine giren hikayeler; Elazığ, Kahramanmaraş ve Konya’dan oldu. Elazığ’dan katılan Yusuf Çağrı Güler’in hikayesi yarışmanın birincisi seçilirken Kahramanmaraş’tan katılan Didem Ülkü Demirci’nin hikayesi ikinci, Konya’dan katılan Nezaket Sena Özgüner’in hikayesi de üçüncü seçildi. Ayrıca 7 kişiye de mansiyon ödülüne hak kazandı. Türkiye birincisine 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye 5 bin TL ödül verilirken mansiyon ödülü alan 7 kişiye de bisiklet hediye edildi. Yarışmaya başvuran tüm hikâyeler kitaplaştırılarak Bilge Çocuk dergisi tarafından okuyucularla buluşturulacak.

Yarışmada birinci olan Yusuf Çağrı Güler, çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. İkinci olan Didem Ülkü Demirci ise kendilerine bu imkanı sunan herkese çok teşekkür ettiğini dile getirdi.

'Hep birlikte güzel işler yapacağız'

Ödül töreninde öğrencilere kuzularım ve evlatlarım diye hitap eden Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, "Bilge Çocuk Dergisi’nin çocuklar için bir hayat ve hayal hazırlayan bu toplantısında bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Çocukların olduğu yerde onlar konuşmalı, onlar şakımalı, kuşlar cıvıldamalı. Biz burada çocuklarımız ve topraklarımız için varız" dedi.

Selçuk şöyle devam etti: "Çocuklarımızın Mars’la ilgili bir yarışmaya katılıyor olması niye umutlanmamız gerektiğini açıklıyor. İnşallah hep birlikte çok güzel işler yapacağız, yeter ki siz bu ülkeye sahip çıkın ve ülkemizin geleceği için heyecanlanın".

Öğrenciler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile buluştu
Öğrenciler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile buluştu

'Çocuğu sevgi ile yetiştirmek gerek'

Albayrak Holding CEO’su Ömer Bolat ise "Bugün çok güzel bir hava var pırıl pırıl bir gün ve onu tamamlayan binlerce bilge çocuk burada. Çocuklar ailelerin meyvesi ailenin neslimizin ve ülkemizin devamı. Çocuk taze bir çiçek. Çocuğu itina ve sevgiyle yetiştirmek gerek" diye konuştu.

Çocuğun yetiştirilmesinin önce aile sonra eğitim camiasının daha sonra ise devletimizin sorumluluğunda olduğunu kaydeden Bolat, "Bizim için bu yarışma değil sosyal sorumluluk projesiydi onun için emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bu güzel yarışmada bizimle işbirliği yapan Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a çok teşekkür ediyoruz, hikaye kalem alan öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Bolat, "İnsan kıskanan bir varlıktır, bunun tek istisnası anneler ve babalardır ve çocuklarını asla kıskanmazlar. Anneler babalar onların iyi yerlerde olmalarını ister" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Yarışma geleneksel bir hale gelecek

Ödül töreninde yaklaşık ben bin öğrenciyi ağırladıklarını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Reklam Piri Genel Müdürü Abdullah Hanönü, "Mars’ta Hayat Hikaye Yarışması çocuklarımızın hayal dünyalarının ve yazma becerilerinin gelişimi için önemli bir sosyal sorumluluk projesi. Bu anlamda bu projede emeği olan herkse çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın bugün İsfanful Tema Park alanında doyasıyla eğlenecek, çocuklarımız için çok güzel bir gün ve alan hazırladık" dedi.

Yarışmanın büyük ilgi topladığını belirten Hanönü, "Bu yarışmayı geleceğimizin teminatı çocuklarımız için her sene yapılacak şekilde geleneksel bir hale getireceğiz. Bir daha yarışmamızın içeriği zamanı sosyal medya hesaplarımızdan takip edilebilir" diye konuştu.

Bakan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.
Bakan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Hikayeler kitaplaştırılacak

Yarışmaya başvurular 2 Mayıs-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında alınmıştı. Jüri değerlendirmesinin ardından dereceye giren hikayelerin ödülleri bugün İsfanbul Tema Park’ta düzenlenen törende sahiplerine verildi. Öğrenciler ödüllerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un elinden aldı. Yarışmaya başvuran tüm hikâyeler kitaplaştırılarak Bilge Çocuk dergisi tarafından okuyucularla buluşturulacak.

Ödül törenine, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Albayrak Grubu Başkanvekili Nuri Albayrak ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden öğrenciler ve veliler katıldı.


Öykü Değerlendirme Kriterleri

Bilge Çocuk dergisinin düzenlediği yarışmaya katılan öğrencilerin öyküleri aşağıda yer alan kriterler ile değerlendirildi.

  1. Hikayenin bir başlığı olmalıdır.
  2. Hikayedeki olaylar oluş sırasına göre yazılmış olmalıdır.
  3. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri arasında anlamlı bağ kurulmuş olmalıdır.
  4. Hikaye konu dışına çıkılmadan yazılmış olmalıdır.
  5. Hikayede sebep sonuç ilişkileri kurulmuş olmalıdır.
  6. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluk bırakılmış olmalıdır.
  7. Anlamlı ve kurallı cümleler kurulmuş olmalıdır.
  8. Noktalama işaretleri doğru ve yerinde kullanılmış olmalıdır.
  9. Sayfa içeriğine ve düzene dikkat edilmiş olmalıdır.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >