Bilim dünyası 25 yaşındaki kadını arıyor: COVID-19'un ilk çıktığı yer Avrupa olabilir

Arşiv
Arşiv

Bilim dünyası koronavirüsün ilk çıktığı tarihi araştırmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki ekip tarafından son gerçekleştirilen araştırmada, çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. 25 yaşındaki İtalyan bir kadının, Wuhan'daki ilk vakadan bir ay önce hastaneye başvurduğu ve kadının tahlillerinde koronavirüs benzeri virüslere rastlandığı bildirildi.

Çin'in Wuhan kentinde çıktığı belirtilen koronavirüs şu ana kadar dünya genelinde 4 milyonun üzerinden can aldı. Yüz milyonlarca insanın da hastalanmasına neden olan virüsün, ilk çıktığı yerle ilgili araştırmalar aralıksız devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki bir ekip tarafından gerçekleştirilen çalışmada, virüsün ilk çıktığı yerle ilgili Avrupa şüphesi üzerinde duruluyor.

Boğaz ağrısı ve cilt lezyonları şikayetiyle başvurdu

DSÖ liderliğindeki ekip ekip, dikkatlerini gizemli bir İtalyan kadının vakasına çevirdi. 25 yaşındaki hasta, Çin'in Wuhan şehrinde koronavirüsün tespit edilmesinden bir ay önce, Kasım 2019'da boğaz ağrısı ve cilt lezyonları şikayetiyle Milano'daki bir hastaneyi ziyaret etti.

NTV'de yer alan habere göre, bu yılın Ocak ayında yayınlanan araştırma, kadın tarafından bırakılan bir deri örneğinde altı aydan fazla bir süre sonra test edildiğinde koronavirüs izlerine rastlandığını buldu.

Bilim insanları, söz konusu kadının vakasının, Wuhan'ın Huanan deniz ürünleri pazarında Aralık 2019'da ilk koronavirüs vakasının görülmesinden çok daha önce virüsün başka ülkelerde dolaştığını gösterdiğini söyledi.

Kadının kimliği bilinmiyor

Ayrıca kadının vakasının incelenmesinin salgının işleyişinin ortaya çıkması için önemli olduğu belirtildi. Ancak, araştırmacıların önündeki tek engel, kadının kimliğinin kimse tarafından bilinmemesi. Kadının sadece 25 yaşında olduğu biliniyor.

Kadını tedavi eden doktor hayatını kaybetti

Wall Street Journal, kadını tedavi eden Milan'daki Policlinico hastanesi ve Milano Üniversitesi'nin kadına dair kayıtlara sahip olduğunu ancak kişisel bilgileriyle ilgili ayrıntılara sahip olmadığını yazdı. Genç kadını tedavi eden dermatolog Raffaele Gianotti'nin ise Mart ayında hayatını kaybettiğini belirledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >