Bilim insanları Güneş Sistemi dışında manyetik kütle keşfetti

Manyetik kütle keşfi
Manyetik kütle keşfi

Elektromanyetik alanı ölçmeyi başaran gökbilimciler ilk kez Güneş Sistemi dışındaki bir gezegensel gök cismini radyo teleskobu aracılığıyla keşfetti.

Güneş Sistemi'nin hemen dışında, olağan dışı büyüklükteki bir manyetik kütlenin varlığını keşfeden bilim insanları bu manyetik kütlenin Dünya'ya 20 ışık yılı mesafede olduğunu açıkladı.

Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jüpiter'in 12,7 katı hacminde olduğu ve ondan 200 kat güçlü bir manyetik alana sahip bulunduğu kaydedilen gök cismine 'SIMP J01365663+0933473' adı verildi.

İlk kez 2016’da keşfedildi

Güneş Sistemi dışında elektromanyetik dalga boyunda keşfedilen ve elektromanyetik alanı ölçülebilen ilk öte gezegen olduğu vurgulanan gök cismi ilk olarak

2016 yılında keşfedildi.

Kahverengi Cüce

Aslında oluşum halindeki bir yıldızken hidrojen füzyonunun ortaya çıkmasına olacak verecek hacme ulaşamadığı için başarısız olan ve görünümü itibarıyla küçük, solgun bir yıldızı andıran gezegensel yapılar "kahverengi cüce" olarak tanımlanıyor.

Söz konusu başarısız yıldızlar, "gaz devleri" denilen gezegenlerden kat be kat büyük olduğu için ve başka bir yıldızın yörüngesinde dolaşmadığı için "gezegen" tanımına girmiyor.

Keşfe dair detaylar "Astrophysical Journal" dergisinde

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >