Bilim Kurulu üyesi tarih verdi: Kalan kısıtlamalar ne zaman kalkacak?

Kalan kısıtlamalar ne zaman kalkacak?
Kalan kısıtlamalar ne zaman kalkacak?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş yaptığı açıklamada toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında devam eden koronavirüs tedbirleriyle ilgili konuştu. Odabaş, bayramlarda hareketlilik ve temasın bir miktar arttığını belirterek bayram sonrası vaka sayılarında küçük artışlar olduğunu açıkladı. Odabaş "Haziran'da havaların ısınması ve vakaların binin altına düşmesiyle kalan kısıtlamaların da kaldırılacağını bekliyoruz." dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş'tan toplu taşıma ve sağlık kuruluşları gibi noktalarda devam eden koronavirüs tedbirleriyle ilgili önemli açıklamalar geldi.

Sabah'a konuşan Prof. Odabaş, bayram sonrası vaka sayılarında küçük artışlar olsa da bunun vefat sayılarına etki etmeyeceğini belirterek, "Haziran'da havaların ısınması ve vakaların binin altına düşmesiyle kalan kısıtlamaların da kaldırılacağını bekliyoruz. Türkiye, sağlık çalışanlarının özverisi, hızlı aşılama ve sağlık altyapısının güçlü olmasıyla salgını iyi yöneten ülkeler arasında dünyada ilk sıralarda oldu" şeklinde konuştu.

"Kısıtlamaların kaldırılacağını bekliyoruz"

Bayramlarda hareketlilik ve temas bir miktar artabiliyor. Bayram sonrası vaka sayılarında küçük artışlar olsa da bu vefat sayılarına etki etmez.

  • Haziran'da havaların ısınması ve vakaların binin altına düşmesiyle kalan kısıtlamaların da kaldırılacağını bekliyoruz. Bizlerin de hatırlatma dozlarımızı ihmal etmememiz gerekiyor.

Özellikle 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var.

"Salgını iyi yöneten ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda"

Pandemi sürecinde eksiklerimiz tabi ki olmuştur. Ancak salgın dönemi kontrollü bir şekilde geçti, eldeki kaynaklar etkili bir şekilde yönlendirildi. Hem sahada hem de hastanelerde koordineli bir şekilde mücadele verildi. Bölge tabanlı iyi bir vaka yönetimi oldu. Pandemide birçok Avrupa ülkesi sağlık altyapısındaki aksaklıklar nedeniyle sorun yaşarken 81 ilimizin hiçbirinde sağlık hizmet kapasite aşımı yaşanmadı. Türkiye, sağlık çalışanlarının özverisi, hızlı aşılama ve sağlık altyapısının güçlü olmasıyla salgını iyi yöneten ülkeler arasında dünyada ilk sıralarda oldu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >