Bilinen en uzun sığınma sona eriyor: 29 yıl sonra büyükelçiliği terk edecekler

İtalya'nın Addis Ababa Büyükelçiliği - Arşiv
İtalya'nın Addis Ababa Büyükelçiliği - Arşiv

Dünyanın bilinen en uzun sığınma hikayesi önümüzdeki günlerde son buluyor. 29 yıldır İtalya'nın Addis Ababa Büyükelçiliği'nde yaşayan Etiyopyalı 'savaş suçlusu' iki eski bakan yakında oradan ayrılacak. Bakanların sığınması, İtalya ve Etiyopya arasında diplomatik krize neden olmuştu.

İtalya ve Etiyopya arasında diplomatik krize neden olan bir olay yıllar sonra çözülüyor.

Eski Dışişleri Bakanı Berhanu Bayeh ve eski Genelkurmay Başkanı Addis Tedla - Arşiv
Eski Dışişleri Bakanı Berhanu Bayeh ve eski Genelkurmay Başkanı Addis Tedla - Arşiv

NTV'nin aktardığına göre, Etiyopya'da 1991 yılında devrilen Derg rejiminin iki eski bakanı İtalya'nın Addis Ababa Büyükelçiliği'nden yakında ayrılacak.

Eski Dışişleri Bakanı Berhanu Bayeh ve eski Genelkurmay Başkanı Addis Tedla, 29 yıl önce büyükelçiliğe sığınmışlardı ve o yıldan beri orada yaşıyorlar.

İdam cezaları kaldırıldı

İki eski bakan 2008 yılında ölüm cezasına çarptırılmıştı. Etiyopya Federal Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde iki eski bakanın tutuklama kararını kaldırmıştı. Cumhurbaşkanı Sahle-Work Zewde ise 82 yaşındaki Bayeh ve 74 yaşındaki Tedla'nın idam cezalarını, ömür boyu hapse çevirmişti.

Bilinen en uzun sığınma

İki eski bakan 26 Mayıs 1991 tarihinde sığındıkları İtalya Büyükelçiliği'nden bir daha ayrılamadı. İki eski bakanın burada geçirdikleri süre bilinen en uzun sığınmalar.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, hakkındaki tutuklama kararının ardından Ekvador'un İngiltere Büyükelçiliğine sığınmıştı. Assange 7 yıl boyunca burada yaşadıktan sonra büyükelçilikten çıkarılmıştı.

İltica başvuruları reddedilmişti

Bayeh ve Tedla'nın İtalya'dan sığınmacı statüsü elde etmek için yaptıkları başvurular Roma yönetimi tarafından reddedilmişti. Ancak İtalya'nın idam karşıtı yasaları ve tutumu nedeniyle iki bakanın büyükelçilikte kalmasına izin verilmişti.

İki eski bakanla birlikte Tesfay Gebre Kidan ve Hailu Yimenu adında iki eski Derg yöneticisi de büyükelçiliğe sığınmıştı. Yimenu, büyükelçilikte yaşadığı birkaç yılın ardından intihar etmişti. Kidan ise 2004 yılında ölmüştü. Kidan'ın ölümü kayıtlara kaza olarak geçmişti.