Bill Gates'ten iddialı açıklama: Soğuk algınlığı ve grip ortadan kalkacak

Bill Gates, katıldığı programında iddialı açıklamalarda bulundu
Bill Gates, katıldığı programında iddialı açıklamalarda bulundu

Bill Gates, katıldığı podcast canlı yayın programında iddialı açıklamalarda bulundu. Gates, Pfizer- BioNTech ve Moderna tarafından COVID-19 aşılarında kullanılan mRNA aşılarının soğuk algınlığı ve gribi ortadan kaldıracağını ifade etti.

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, bir podcast canlı yayınına katıldı. Gates, yayında yaptığı konuşmasında Pfizer- BioNTech ve Moderna tarafından COVID-19 aşılarında kullanılan mRNA aşılarının, diğer hastalıklarda da etkili olabileceğinin altını çizdi.

"Aşı olmasaydı ölüm sayısı iki kat olurdu''

Gates, "Bir yıl içinde aşı olduğumuz fikri olağanüstü. Geçmişte, aşıları geliştirmek beş yıl sürerdi. Aşılarımız olmasaydı, birçok ülkede ölüm sayısı gerçekte olduğundan iki kat fazla olurdu" diye konuştu.

"Yeterince iyi aşılar yapabilmeliyiz''

Eski eşiyle beraber desteklediği Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla sağlık sektörüne yatırım yapan Gates, daha sonra mRNA aşılarının COVID-19 nedeniyle hastaneye yatış oranları ve diğer hastalıklar için etkili olduğunu açıkladı.

Bill Gates, "Sadece pandemik aşılar için iyi değil. mRNA'yı çok daha iyi bir grip aşısı yapmak için kullanacağız. Sonunda bu soğuk algınlığından, gripten ve COVID-19'dan kurtulmak için yeterince iyi aşılar yapabilmeliyiz" dedi.

"Hamile kadınlar da aşıdan faydalanacak''

Aşıların hamileler üzerindeki etkisi üzerine sorulan soruya ise Gates, hamile kadınların mRNA aşılarından fayda sağlayacağını savunurken, "Hamile kadınlar grip olduklarında, çocukları için çok daha kötü sonuçlar öngörüyor. Bu solunum yolu virüslerinden herhangi biri, ölüme neden olan bir forma dönüşebilir. Önümüzdeki on yılda yapılacak yatırımlar ile birlikte ürünler üretirsek, sanırım gripten ve soğuk algınlığından gerçekten kurtulabiliriz" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >