Bir devir kapanıyor: Sigara satışında 'tek tip paket' dönemi bugün başlıyor

Sigarada standart paket uygulamasına bugünden itibaren geçiliyor.
Sigarada standart paket uygulamasına bugünden itibaren geçiliyor.

Sigara başta olmak üzere tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması bugün başlıyor. Eski paketlerin satışı 5 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek. Paketler üzerindeki uyarıcı mesaj ve resimler de yenileri ile değiştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yapılan düzenlemeyle "Tütün mamullerinde düz ve standart paket" uygulaması başladı. Bugünden itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. Bir aylık süreçte, yani 5 Ocak’a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam edecek.

  • Düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Marka logosu olmayacak

Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerin rengi, "Pantone 448 C Mat" bitişli tek renk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Paketin yan tarafında bulunacak uyarı
Paketin yan tarafında bulunacak uyarı

Uyarı alanı yüzde 85'e çıkarıldı

Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı, resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer alan ‘‘ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI’’ mesajı olacak.

18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir

Halihazırda mevcut sigara paketlerinin yan yüzeyinin birinde yüzde 10’unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” şeklinde değiştirildi.

18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir" şeklinde değişti
18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir" şeklinde değişti

14 yeni mesaj ve resim

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

  • - Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.
  • - Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.
  • - Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.
  • - Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.
  • - Sigara en büyük inme nedenidir.
  • - Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.
  • - Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.
  • - Sigara içenler genç yaşta ölür.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >