Bir kilometrelik hız farkıyla ceza kesilince mahkemenin yolunu tuttu

Bir kilometre hız farkı nedeniyle kesilen cezayı iptal ettirdi
Bir kilometre hız farkı nedeniyle kesilen cezayı iptal ettirdi

Bingöl'de esnaflık yapan Sinan Satık, bir kilometre hız farkı nedeniyle radara girince kesilen 288 TL'lik cezayı mahkemeye başvurarak iptal ettirdi.

Bingöl'den Genç ilçesine giden Sinan Saltık, kullandığı 1984 model otomobiliyle saatte 91 kilometre hızla radara yakalandı. Saltık'a kesilen 288 TL'lik ceza tebliğ edildi. Saltık, yaptığı araştırma sonucu aldığı cezaya itiraz için hukuk mücadelesi başlattı.

Mahkeme cezanın iptaline karar verdi

Saltık'ın başvurusunu değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, itirazı karara bağladı. Mahkeme, "İtiraz konu ihlali incelendiğinde, anılan yerde yasal hız sınırının 82 kilometre ve yüzde 10'luk pay ile birlikte azami 90 kilometre olduğu, itiraz eden şahsın 91 kilometre hız ile ihlal ettiği, aradaki 1 kilometrelik fark dikkate alındığında bu hususun hız cihazının mekanik olması nedeniyle hata payı içerisinde kalabileceği, bu nedenle itiraza konu tutanağın hakkaniyete aykırı olacağı değerlendirilmiştir" kararını verdi.

Sinan Satık
Sinan Satık

"Hakkımı savundum ve adalet yerini buldu"

Mahkeme sonucunu memnuniyetle karşıladığını kaydeden Sinan Satık, "Normalde en fazla 90.2 kilometre hızla girmem gerekirken ben 91 kilometre ile girmişim. Bu durumda da 0,8 kilometre hız aşım yapmışım. Yasal hakkımı aradım. Cezaya itiraz ettim. Daha öncesinden alınan emsal kararlara baktım. Benzer kararlar olduğunu gördüm.

Ceza geldikten 10 gün kadar sonra 23 Ekim'de dilekçe yazıp itiraz ettim. 12 Şubat’ta mahkeme sonuçlandı. Mahkemeden lehime karar çıktı. Hakkımı savundum ve adalet yerini buldu. Ödemiş olduğum cezayı geri aldım" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >