Bir kripto para vurgunu daha: Reklamını yapan fenomenlere de tepki yağdı

He Coin
He Coin

Kripto para dünyasına olan ilgi her geçen gün artarken sektörün henüz tamamen olgunlaşmamış olması bazı kötü amaçlı kişilerin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Son zamanlarda bu alandaki dolandırıcılık olaylarındaki artış dikkati çekerken söz konusu vakalara ise bir yenisi daha eklendi. İnternet sitesinde 'Bir kripto para tamamen kendi topluluğu tarafından yönetilseydi ne olurdu?' vizyonuyla yola çıktığı belirtilen HE Coin Network isimli yeni proje üzerinden büyük vurgun yapıldığı iddia edildi.

Kripto para piyasalarına yönelik artan yatırımcı ilgisi dolandırıcıların da gözünden kaçmıyor. Bunu fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar, yatırımcıların bilgisizliğinden ve kısa sürede zengin olma hayallerinden yararlanarak büyük vurgunlar yapıyor. Bu yönde son vurgun iddiası ise yeni kripto para birimi HE Coin üzerinden ortaya atıldı.

Kilitler açılmadan oranlar düştü

Kendi uygulaması üzerinden ön satış yapan proje bu fonların 22 Kasım tarihine kadar kilitli kalacağını ve bugün satış için açılacağını duyurmuştu. Hiçbir borsada listelenmeyen ve sadece kendi uygulaması üzerinden alınıp satılabilen coin, kilitlerin açılmasına kısa süre kala yüzde 622881 oranında düşüş yaşadı.

Ön satışta ortalama 100 dolarlık bir yatırım yapan kullanıcının parası 0.50 dolara kadar düşerken, insanlar sosyal medyadan sitemlerini dile getirdi.

Reklam yapan fenomenlere tepki

Dolandırıldıklarını iddia eden yatırımcılar, haklarını hukuk önünde aramaya devam edeceklerini ifade ederken, projeyi araştırmadan reklamını yapan fenomenlere de tepki gösterdiler.

Proje her ne kadar ABD menşeili olduğunu iddia etse de, projenin sahiplerinin Türk olduğu ve projenin sadece Türklere satış yapılmak üzere hazırlandığı iddia edilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >