Jurnal.istBitcoin 10 bin dolar seviyelerine kadar indi!

Bitcoin 10 bin dolar seviyelerine kadar indi!

Son dönemin en popüler yatırım aracı olan kripto paralarda düşüş devam ediyor. Yatırımcılarını korkutan düşüşün toplam piyasa değeri son 1 haftada 260 milyar dolar oldu. Bitcoin'in fiyatı 10 bin 567 dolara kadar geriledi.

MEHMED ALİ DEMİRBAŞ DİĞER 2 DAKİKADA OKUNUR
Bitcoin 10 bin dolar seviyelerine kadar indi!
Bitcoin 10 bin dolar seviyelerine kadar indi

Son dönemin en popüler yatırım aracı olan kripto paralarda düşüş devam ediyor. Yatırımcılarını korkutan düşüşün toplam piyasa değeri son 1 haftada 260 milyar dolar oldu. Bitcoin'in fiyatı 10 bin 567 dolara kadar geriledi.

BEĞEN

Son dönemlerin en popüler yatırım araçlarından biri olan kripto paralarda büyük düşüş yaşandı. Yeni yılda yatırımcılarının büyük umut beslediği kripto paraların 8 Ocak’ta 830 milyar dolara ulaşan toplam piyasa değeri, 260 milyar dolarlık kayıpla 570 milyar dolara geriledi.

Dünkü ortalama kayıp %15-20’yi buldu

Gazete Habertürk'ün haberine göre, kripto para birimlerinde dün de kelimenin tam anlamıyla deprem yaşandı. Öyle ki, önde gelen kripto para birimlerinde bir günlük kayıp yüzde 15-20’leri buldu. Çin’in kripto para ticaretini engellemek için yasakları artırmayı tartışması, Güney Kore’de kripto para işlem platformlarının yasaklanmasının gündeme gelmesini tetiklediği satışlarla Bitcoinfiyatı 5 Aralık’tan bu yana görülen en düşük seviye olan 11.685 dolar seviyesini gördü.

Bitcoin'in fiyatı 10 bin 567 dolara kadar geriledi.
Bitcoin'in fiyatı 10 bin 567 dolara kadar geriledi.

Gazete Habertürk'ün haberine göre dünkü düşüşte, Almanya Merkez Bankası’nın kripto paralar için global ölçekte düzenlemeler yapılması gereğini vurgulaması, ESMA Başkanı Majoor’un, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara yatırım yapanların tüm paralarını kaybetmeleri riski olduğunu ifade etmesi de etkili oldu.

Bitcoin fiyatı 11.685 dolar seviyesini gördü

14 Eylül 2017

3.250

22 Kasım 2017

5.847

16 Aralık 2017

19.345

16 Ocak 2018

11.994

Bu sabah da düşüyor

Öte yandan Bitcoin'deki düşüş bu sabah da devam ediyor. Regülatörlerin kripto paraları çok sıkı kontrol altına alacağına ilişkin endişelerle Bitcoin'in fiyatı yüzde 7 değer kaybetti ve 10 bin 567 dolara indi.

Euro/Dolar paritesi 3 yılın zirvesinde

Piyasalarda özelikle döviz pazarındaki hareketlilik de tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle Euro cephesinde, AB Merkez Bankası’nın (ECB) bol para politikalarını yakın dönemde terk edeceğine yönelik söylentiler sonucu Euro dolar paritesi 1.2230 seviyesine kadar yükseldi.

Bitcoin'in fiyatı 10 bin 567 dolara kadar geriledi.
Bitcoin'in fiyatı 10 bin 567 dolara kadar geriledi.

Estonya Merkez Bankası Başkanı ve ECB faiz oran belirleyicisi Ardo Hansson bir Alman gazetesine yaptığı açıklamada, ekonominin ve enflasyonun beklendiği gibi gelişmesi durumunda ECB’nin eylül ayından sonra bir adımla 2.5 trilyon Euro’luk tahvil alım şemasını sona erdirebileceğini belirtti. Bu açıklamalar ECB’nin aşırı gevşek para politikasını sıkılaştırmaya hazırlandığı yönünde değerlendirildi. Parite hafta başında 1.2296 ile Aralık 2014’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Dolar 3 kuruş dalgalandı

Jeopolitik risklerdeki artış ile dolar dün 3.82’yi aşarak güne başladı. Afrin’e yapılacak operasyona ABD’nin karışmayacağına yönelik açıklamayla ise 3.79 TL’ye indi.

Petrol 70 doları gördü

Petrol piyasasında ise Brent tipi petrolün varili Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerinde ve Rusya’daki üretim kısıntılarının desteğiyle en son Aralık 2014’te gördüğü 70 dolar seviyesine ulaştı. Yükselişte sağlıklı küresel ekonomik büyümenin etkisiyle artan talebin de etkisi oldu. OPEC ve Rusya’nın önderliğindeki OPEC üyesi olmayan ülkeler geçen yıl ocak ayından bu yana üretimlerini günde 1.8 milyon varil azaltarak fiyatların yükselmesini sağladı. Bu yılın sonuna kadar sürmesi planlanan üretim kısıntısı ham petrol fiyatlarının aralık başından bu yana yaklaşık yüzde 15 yükselmesini sağladı.

Bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
M MEHMED ALİ DEMİRBAŞ GZT Editörü
BEĞEN
Buda heykelinin içinden 'rahip cesedi' çıktı VİDEO / 00:58

Buda heykelinin içinden 'rahip cesedi' çıktı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Pazartesi 18:35, 17.02.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz