BM Afrika'yı 'çekirge istilasına' karşı uyardı: 20 kat daha fazla olacak

Doğu Afrika'da büyük bir çekirge istilası bekleniyor
Doğu Afrika'da büyük bir çekirge istilası bekleniyor

Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüs salgınıylamücadele etmeye çalışan Doğu Afrika ülkeleriningelecek yağmur döneminde öncekilerin 20 katı büyüklükte bir çekirgeistilasıyla karşılaşabileceğini bildirdi.

BM Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) yapılan açıklamada, koronavirüse rağmen bölge ülkelerinde çöl çekirgesi istilasına karşı ilaçlama çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi.

Bazı ülkelerde durum alarm verici seviyede

Şimdiye kadar 10 ülkede 240 bin hektarlık alanın ilaçlandığı ve 750 kişiye kontrol operasyonlarına ilişkin eğitim verildiği belirtilen açıklamada, özellikle Kenya, Etiyopya ve Somali’deki durumun alarm verici seviyede olduğuna işaret edildi.

Çekirgeler 20 kat daha büyük olabilir

Kontrol çalışmaları hızlandırılmazsa çöl çekirgesi sürülerinin bu yağmur döneminde öncekinden 20 kat daha büyük olabileceği ifade edilen açıklamada, halihazırda gıda yetersizliği yaşayan milyonlarca Doğu Afrikalı için durumun ciddileşeceği vurgulandı.

Açıklamada, iç savaşın yıkıcı etkileriyle karşılaşan Yemen ile İran'ın da tehdit altında olduğu belirtildi.

Bir günde 35 bin kişilik gıda tüketiyorlar

Aylardır Doğu Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki tarlalara zarar veren çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >