Bosna Hersek'te 'Barış Yürüyüşü' başladı

​Bosna Hersek'te 'Barış Yürüyüşü' başladı
​Bosna Hersek'te 'Barış Yürüyüşü' başladı

geleneksel olarak düzenlenen "Barış Yürüyüşü" başladı.

Avrupa'da, 2. Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımından kaçmak isteyenlerin takip ettiği ve halk arasında "ölüm yürüyüşü" olarak da bilinen etkinliğe katılan 5 bini aşkın kişi sabahın erken saatlerinde, yürüşün başlangıç noktası olan ve ülkenin orta kesiminde bulunan Nezuk kasabasında toplandı.

100 kilometrelik yürüş

Soykırım kurbanları için dua edip, saygı duruşunda bulunan katılımcıların, kurbanların kullandığı orman yolundan yaklaşık 100 kilometrelik yürüyüşün sonunda, 10 Temmuz'da, bu yıl kimliği tespit edilen 71 kurbanın defnedileceği Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaşması planlanıyor.

13. kez düzenleniyor

Bu yıl 13'üncü kez düzenlenen "Barış Yürüyüşü" kapsamında Potoçari'ye ulaşmak için her gün yaklaşık 35 kilometre yol kat edecek katılımcılar, üç günü yolda geçirecek. Geceleri, daha önce belirlenen ormanlık alanlardaki konaklama noktalarında kalacak katılımcılara, soykırımla ilgili bilgiler verilecek ve "Ölüm Yolu"nu kullanarak hayatta kalmayı başaranlar anılarını anlatacak.

"Dünyanın dört bir yanından insanlar katılıyor"

Srebrenitsa soykırımının 22. yılında anma etkinliklerinin Organizasyon Komitesi Başkanı Camil Durakovic, Barış Yürüyüşü'nün küresel bir etkinliğe dönüştüğünü belirterek, "Dünyanın dört bir yanından insanlar katılıyor. Tabii 1995'te bu yolda katledilenlerin çocukları ve torunları da. Barış Yürüyüşü'nün amacı bu güzergahta ilerlerken Srebrenitsa kurbanlarının bu yolda yaşadıklarının en azından bir kısmını hissetmek." dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >