BOTAŞ'dan doğalgaza zam kararı!

BOTAŞ
BOTAŞ

BOTAŞ’ın, 1 Temmuz’dan geçerli doğalgaz tarifeleri belli oldu. BOTAŞ, konut ve saniyede doğalgaza zam yapmadı. Sadece, elektrik üretim şirketlerine sattığı doğalgazın fiyatını, yüzde 6.5 artırdı.

Enerji sektöründe, beklenen ikinci adım da geldi. 1 Temmuz’dan geçerli yeni elektrik fiyatlarının ardından doğalgaz tarifeleri de belli oldu.

Elektrik fiyatları, hafta içinde yüzde 15 artmıştı. Enerji kulislerinde, doğalgaza da bu oranlarda zam yapılabileceği konuşuluyordu. BOTAŞ, tarifelerde sürpriz yaptı. Beklentilerin tersine konut ve saniyede, doğalgaz fiyatlarını değiştirmedi. Haziran tarifesiyle devam edilecek.

Santrallere arttı


  • Ne olmuştu?
  • EPDK dün elektriğe yüzde 15 zam yapıldığını ve 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olduğunu duyurmuştu.
  • EPDK açıklaması şöyle;
  • 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrikpiyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrikenerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil % 15,00 artış yapılmıştır. Söz konusu artışta bir önceki tarife dönemine göre EÜAŞ Toptan Satış Tarifeleri ile görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ harici alımlarına ilişkin maliyeti oluşturan Piyasa Takas Fiyatlarında (PTF) oluşan artışlar en önemli etkenler olmuştur.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >