Brexit'in farklı boyutu: Milletvekillerinin tazminatı

Britanya'nın AB'den ayrılmasının ardından, Avrupa Parlamentosunda görev alan milletvekillerinin alacağı tazminat ülke gündemine üst sıralardan girdi.
Britanya'nın AB'den ayrılmasının ardından, Avrupa Parlamentosunda görev alan milletvekillerinin alacağı tazminat ülke gündemine üst sıralardan girdi.

29 Mart'ta kesin olarak Avrupa Birliği'ne veda etmeye hazırlanan Büyük Britanya, Avrupa Paralamentosu'nda (AP) görev alan Britanyalı milletvekillerine yüklü miktarda tazminat ödemeyle karşı karşıya geldi.

Büyük Britanya’nın Avrupa Birliğinden ayrılmasının ardından Avrupa Parlamentosu'nda (AP) görev yapamayacak olan Britanyalı milletvekilleri yüklü miktarda tazminat alabilecek.

29 Mart son gün

Büyük Britanya’nın 29 Mart’tan sonra Avrupa Birliğine veda edecek olması ve Mayıs’ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçimlerine katılamaması nedeniyle Britanyalı milletvekilleri yüksek miktarda tazminat alacak.

 Nigel Paul Farage (sağda) bir konuşmada siyasetçi Paul Nuttall ile görünüyor.
Nigel Paul Farage (sağda) bir konuşmada siyasetçi Paul Nuttall ile görünüyor.

73 milletvekili var

AB’yi eleştiren İngiliz siyasetçi ve eski emtia komisyoncusu Nigel Paul Farage de dahil AP’de bulunan 73 Britanyalı milletvekili AB’den yüklü miktarda tazminat alacak. Britanyalı milletvekillerine yapılacak ödeme nedeniyle, AP’nin tazminat faturasında da önemli ölçüde artış gözlenirken, faturanın yüz binlerce avroyu bulabileceği ifade ediliyor.

  • Yürürlükte olan uygulama kapsamında milletvekili olarak tekrar AP’ye geriye dönemeyenlere tazminat ödeniyor.

Aylık 8 bin 611 avro

Milletvekilleri, ne kadar süredir milletvekili olduklarına bağlı olarak avro talep edebilirler. Brexit tartışmasını ateşleyen adam Nigel Farage ise en tanınmış Britanyalı AP milletvekili.

Başbakan Theresa May
Başbakan Theresa May

20 ay için 172 bin avro

1999 yılından bu yana parlamentoda bulunan Farage, Brexit’ten sonraki 20 ay içinde başka bir iş kabul etmemesi durumunda 172 bin avrodan fazla kazanç elde edecek.

AB rozeti hatıra kalabilir

Brexit tarihinden bir gün önce, İngiliz parlamenterlerin Brüksel ve Strazburg’daki ofislerini boşaltmış olmaları gerekiyor. Oylama kartları, tabletler, bilgisayarlar ve Belçika kimlik kartlarının hepsini teslim etmek zorunda olan milletvekilleri, yalnızca AB rozetlerini hatıra olarak saklayabilir. Milletvekili hakları olan üç aylık harcama ödeneğinin yarısını da talep edebilir.

Brexit'te büyük gün: Salı

Yarın İngiliz Avam Kamarası, Başbakan May'in AB müzakerecileriyle Aralık ayında kabul ettiği Brexit Anlaşması’na oy verecek. Anlaşmanın büyük olasılıkla onaylanması bekleniyor. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB’nin nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin açıklama yapmadı. AB, İngilizleri Brexiteers’in nefret ettiği 'geri dönme noktası' konusunda netleştirmek istiyor.