Bugün imzalanması bekleniyor: Bahreyn-İsrail normalleşmesine dair bilinenler

Arşiv
Arşiv

Bahreyn İçişleri Bakanı Raşid bin Abdullah Al Halife, bugün Beyaz Saray'da Türkiye saati ile 19.00'da imzalanması beklenen İsrail ile normalleşme anlaşmasına dair açıklamalarda bulundu. Bahreynli Bakan, Filistin'in yanında olduklarını ve normalleşme adımlarının bu durumla çelişmediğini ifade etti. Öte yandan imza törenin ABD Başkanı Donald Trump ve ismi paylaşılmayan bazı Arap büyükelçilerin bulunacağı ifade edildi.

Bahreyn İçişleri Bakanı Raşid bin Abdullah Al Halife, Bakanlığın internet sayfasında yer alan açıklamasında İsrail ile imzalanacak normalleşme anlaşmasına ilişkin, "İsrail ile diplomatik ilişkiler kurma anlaşması, Bahreyn'in yüksek çıkarlarının, yani devletin varlığının korunmasını amaçlamaktadır" ifadesini kullandı.

Filistin sorununun üzerinden geçen 73 yılın ardından tehlikenin pek çok Arap ülkesine intikal ettiğini aktaran Al Halife, bu sorunun çözümü için sunulan önerilerin başarı şansının da azaldığını savundu.

'İsrail ile normalleşirken Filistin'in yanındayız'

Al Halife, Bahreyn'in, Filistin-İsrail sorununun başlamasından bu yana Filistin'in yanında yer aldığını ve bu tutumunda halen bir değişiklik olmadığını, normalleşme anlaşmasının da bu tutumla çelişmediğini belirtti.

Netanyahu'dan videolu açıklama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Twitter hesabından Washington'daki Blair House'da çektiği bir videoyu yayınladı.

Videoda, "İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki tarihi barış anlaşmasının taslağını ve İsrail ile Bahreyn arasındaki tarihi barış bildirisini elinde tuttuğunu" söyleyen Netanyahu, şunları ifade etti:

Bunun üzerinde uzun yıllardır çalıştık. Yarın (salı) o an gelecek. Bu, İsrail tarihinde ve aynı zamanda Orta Doğu tarihinde büyük bir değişimdir.

Törende Trump ve bazı Arap büyükelçiler olacak

İsrail'in Yediot Aharonot gazetesinin Washington'daki İsrail heyetinde yer alan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, BAE ve Bahreyn ile yapılan anlaşmaların ayrıntılarının salı günü imzalanıncaya kadar yayınlanmayacağı belirtildi.

Haberde, yetkilinin, "Önce anlaşmaları imzalayacağız daha sonra onları hükümet ve parlamentonun onayına sunacağız" ifadesine yer verildi.

Yetkili, Netanyahu'nun Beyaz Saray'da salı günü yapılması planlanan iki anlaşmanın imza töreninden önce ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geleceğini ifade etti. Yetkili ayrıca, imza törenine, ismini vermediği bazı Arap ülkelerinin büyükelçilerinin de katılacağını aktardı.

Ne olmuştu?

  • ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.
  • Trump, cuma günü de BAE'nin ardından Bahreyn'in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.
  • İsrail ile BAE ve Bahreyn arasındaki anlaşmaların imza töreninin, bugün Beyaz Saray'da yapılması bekleniyor.