Üzerinden 26 bin lira çıkan dilenci kendini savundu: Bunlar zekat ve fitre parası

Üzerinden 26 bin lira çıkan dilenci kendini savundu
Üzerinden 26 bin lira çıkan dilenci kendini savundu

Bursa'da meydana gelen olayda, vatandaşların manevi duygularını kullanan 74 yaşındaki Hacer Öztürk, 'çöpten ekmek topluyor' izlenimi vererek para dilendi. Zabıta ekiplerince yakalanan Öztürk'ün üzerinden 26 bin 300 lira ve 5 bin lira değerinde hediye çeki çıktı. Dilenci olmadığını iddia eden Öztürk, kendini savunarak paraların zekat ve fitre olarak verildiğini ifade etti. Kabahatler Kanunu kapsamında 26 bin 300 lira para ve hediye çeklerine el konuldu.

Bursa Büyükşehir Belediye Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı zabıta ekipleri, Ramazan ayında vatandaşların manevi duygularını kullanarak dilenen kişilere yönelik uygulamalarını arttırdı. Kent merkezinde denetim yapan ekipler, Fevzi Çakmak Caddesi'nde çöp kenarında dilenen Hacer Öztürk'ü yakaladı.

Dilenci değilim dedi, üzerinden 26 bin lira çıktı

Satın aldığı ekmeği parçalara bölüp, 'çöpten ekmek topluyor' izlenimi verdiği tespit edilen Öztürk, zabıta müdürlüğü binasına götürüldü. Üzerinden 26 bin 300 lira para ile 5 bin lira değerinde marketlere ait hediye çeki çıkan Öztürk, Dilenci olmadığını, paraların kendisine zekat ve fitre olarak verildiğini söyledi.

Hacer Öztürk'e 'Kabahatlar Kanunu'na muhalefet' suçundan 270 TL idari para cezası kesilirken, para ve hediye çeklerine de el konuldu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >