Bursalı çiftçi tarlasına kurduğu sistemle elektrik parası ödemeyecek

Çiftçi Hamza Ovacıklı.
Çiftçi Hamza Ovacıklı.

Bursa'da yaşayan ve çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Hamza Ovacık, tarlasına güneş sistemi kurdu. Maliyeti en aza indirmeyi amaçladığını belirten Ovacık, ''150 ceviz ağacımı ve diğer tarlalarımı sulamakta harcadığım elektrik parasını artık kurdurduğum 22 panelli güneş enerji sistemi sayesinde elektrik parası ödemeden sıfır maliyetle tarım yapacağım için çok mutluyum'' ifadelerini kullandı.

Tarla ve bahçelerine güneş enerji sistemi kurduran çiftçiler artık elektrik parası ödemeden sıfır maliyetle çiftçilik yapabilecek. Yenişehir ilçesinde enerji maliyetini düşürmek isteyen çiftçiler, alternatif kaynaklara yönelmeye başladı.

Sıfır maliyetli çözüm

Yenişehir'e bağlı Karaköy'de çiftçilik yapan Hamza Ovacıklı, tarlasına yaptırdığı güneş enerji sistemiyle bundan böyle arazilerini 'sıfır' maliyetle sulayacağını söyledi.Artan elektrik maliyetleri karşısında üretim yapamayacak hale geldiğini söyleyen çiftçi Hamza Ovacıklı, ''Bütün çiftçilere güneş enerjili zirai sulama sitemini tavsiye ediyorum. Enerji maliyetleri çok yüksek, ceviz bahçem var. Bin 150 ceviz ağacımı ve diğer tarlalarımı sulamakta harcadığım elektrik parasını artık kurdurduğum 22 panelli güneş enerji sistemi sayesinde ödemeden sıfır maliyetle tarım yapacağım için çok mutluyum. Bu sistemi tüm çiftçilere gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum'' diye konuştu.

Hamza Ovacık, tarlasına kurduğu güneş sisteminden memnun olduğunu belirtti.
Hamza Ovacık, tarlasına kurduğu güneş sisteminden memnun olduğunu belirtti.

Güneş enerji sistemleri ortaklarından Murat Emir ise, "Çiftçilerimiz güneş enerjili sulama sitemine geçiyor. Bizler de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hamza Bey bundan böyle enerji bedeli ödemeyecek. Hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >