'Çadırkentte uyuz salgını başladı' iddialarını İletişim Başkanlığı yalanladı

Çadır kent
Çadır kent

Kahramanmaraş merkezli depremin yıkıcı etkisiyle uğraşırken bir yandan da deprem üzerinden yalan bilgilerle halkı manipüle etmeye çalışan provokatörle mücadele ediyor. Bunlardan birisi de 'Diyarbakır'da bulunan Çadırkentte uyuz salgını başladı' iddiası oldu. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi konuyla ilgili açıklama yaparak bu iddianın gerçeğini yansıtmadığını açıkladı.

Türkiye, deprem felaketinin ardından yaralarını sarmak için cansiperane mücadelesini sürdürüyor. Deprem üzerinden algı oluşturmaya çalışanlar da özellikle sosyal medya üzerinden sık sık yalan haberlerle vatandaşları manipüle etmeye çalışıyor. Son olarak provokatörler, "Diyarbakır'da bulunan Çadırkentte uyuz salgını başladı" iddiasını gündeme taşındılar. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu iddiayı yalanlayan bir açıklamayı kamuoyuyla paylaştı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Afet bölgesinde toplu yaşam alanlarında kalan vatandaşlarımıza düzenli olarak sağlık taraması yapılmaktadır. Ayrıca Birinci Basamak Poliklinik Hizmeti, Psikososyal Destek Hizmeti, Aşılama ve Takip Hizmetleri de verilmektedir. Uyuz başta olmak üzere herhangi bir bulaşıcı salgın hastalık durumu söz konusu değildir.

Çadırkentte ve diğer toplu yaşam alanlarında nadiren de olsa bulaşıcı hastalık tanısı konulan hastalar olmakla birlikte bu hastalar ivedilikle Valilik tarafından tahsis edilen izolasyon bölgelerinde izole edilmektedir. "Diyarbakır'da bulunan Çadırkentte uyuz salgını başladı" iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >